UgensErhverv.dk
150 sten i minuttet, men ingen trætte knæ

150 sten i minuttet, men ingen trætte knæ

En ny fliselæggemaskine var nødvendig til de mange nye opgaver hos kloakmester Thomas Nørgaard i Viborg

15-02-2011

Kloakmester Thomas Nørgaard i Viborg, satte fulde sejl indenfor belægningsarbejde med købet af en ny fliselæggemaskine fra den tyske maskinproducent Probst. Kapaciteten på den gamle maskine var ikke længere nok, da belægningsopgaverne blev ved med at komme.

- Vi købte en brugt maskine, også en Probst, for 2 år siden. Det var en god måde at komme i gang på, inden vi vidste, om der var opgaver nok. Vores første fliselægger har kørt 2000 timer med ganske få problemer. Med flere opgaver i hus, var det på tide at købe en ny maskine, siger Thomas Nørgaard som er indehaver af Birger Larsens Eftf. i Viborg.

Firmaet arbejder til daglig med kloakarbejde, belægningsarbejde og flisearbejde. Thomas Nørgaard har 14 medarbejdere, men når opgaverne klumper sammen, lejer han ekstra folk ind.

- Sidste år lagde vi 50.000 m2 sten. Det areal kan vi umuligt dække på den gammeldags metode liggende på knæ. Her kommer fliselæggemaskinerne ind i billedet – og den nye Probst hører til den bedste vi kunne finde på markedet. Komforten i kabinen er væsentligt bedre end øvrige modeller, og når mine folk skal bruge mange timer i den, er det vigtigt at man sidder godt, og betjeningen er god, siger han, med Radio Viborg som lydkulisse fra den indbyggede radio.

Fortsættes ...
Maskinen er den første af den nye model i Danmark. I forhold til tidligere modeller har den en forbedret tang der reagerer mere præcist, og griber bedre fat om stenene. I forhold til konkurrerende modeller, er det samtidig en fordel, at maskinen trods sin store styrke, stadig er så kompakt, at den kan transporteres på ladet af en normal varebil.

- Vi kører med et tremandsteam. En mand kører sten til på paller, en anden kører fliselæggeren, imens den sidste går og retter stenene til. Et effektivt hold ligger 150 sten i minuttet – men med de markedspriser der er på belægningsarbejde, er det også nødvendigt for at være konkurrencedygtig på de store opgaver, siger Thomas Nørgaard.

Maskinen er solgt af Brødrene A & O Johansen A/S. En fliselæggemaskine i topkvalitet koster ca. 300.000 kroner, alt efter hvilken konfiguration og ekstraudstyr man ønsker.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Tossede barrierer for solceller fjernes

Tossede barrierer for solceller fjernes

Folketinget har vedtaget en ny lovgivning, der fjerner væsentlige forhindringer for kommuner og regioner, der vil etablere solceller på offentlige bygninger.

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Folketinget vedtog fredag den overenskomstbaserede beløbsordning for udenlandsk arbejdskraft, også kaldet ”certificeringsordningen”. Krifa advarer om, at ordningen træder demokratiske rettigheder under fode

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

Der er brug for en profil, oplyser EjendomDanmark i en kort pressemeddelelse

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

I Danmark er der ingen garanti for fejlbeskyttelse, hvis en plug-in-solcelle tilsluttes direkte i en stikkontakt