UgensErhverv.dk

Mere Fjernkøling i København

Nu får virksomheder ved Rådhuspladsen og langs Kalvebod Brygge snart mulighed for fjernkøling. Det kan reducere elforbruget med 80 % og CO2 udledningen med 67 %.

09-02-2011

Københavns Kommune skyder nu yderligere 100 mio. kr. i fjernkøling i hovedstaden. Pengene vil give endnu flere virksomheder i Indre By mulighed for at koble sig op på Københavns Energis fjernkøling.

Københavns Kommune har samtidig givet Københavns Energi mulighed for at finansiere fremtidige udvidelser af fjernkølingsnettet gennem geninvestering af overskud, optagelse af lån og indgåelse af partnerskaber med private investorer.

- Fjernkøling er et godt eksempel på, hvordan vi med ny teknologi kan skabe grøn vækst, hvor vi gør København CO2 neutral samtidig med at vi skaber gode vilkår for erhvervslivet, siger overborgmester Frank Jensen (S).

Sommeren 2010 fik virksomhederne omkring Kgs. Nytorv mulighed for at koble sig på byens – og landets – første store fjernkølingscentral. Centralen reducerer Københavns CO2-udslip med 3.000 tons CO2 om året. Nu udvider Københavns Energi med en tilsvarende fjernkølingscentral ved Rådhuspladsen. Det betyder, at virksomheder ved Rådhuspladsen og langs Kalvebod Brygge snart kunne erstatte deres pladskrævende og forurenende køleanlæg med fjernkøling. Beregninger viser, at det vil reducere elforbruget med 80 % og CO2 udledningen med 67 %.

Herudover har Københavns Energi udset sig yderligere seks områder i byen, hvor det er oplagt at indføre fjernkøling. Tilsammen kan projekterne spare byen for et årligt CO2-udslip på omkring.30.000 tons. Det svarer til udslippet fra en middelstor dansk provinsby.

Fortsættes ...

Også set fra virksomhedernes synsvinkel er der store fordele ved fjernkølingen. De slipper for de gamle køleanlæg, der støjer, optager plads og kræver løbende vedligeholdelse. Desuden er mange virksomheder i senest 2015 tvunget til at udskifte eksisterende køleanlæg på grund af forbuddet mod CFC-gasser. Økonomisk set er fjernkølingen konkurrencedygtig med de individuelle køleanlæg.

Københavns Kommune håber samtidig, at den nye satsning på fjernkøling i København vil bidrage til vækst og beskæftigelse ved at styrke danske virksomheder og dansk eksport af know how og teknologi på dette område.

Der er potentiale for at etablere fjernkøling ved Kgs. Nytorv, Rådhuspladsen, Kalvebod Brygge, Nordhavnen, Sydhavnen, Islands Brygge, Ørestad Nord og Ørestad Syd.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Tossede barrierer for solceller fjernes

Tossede barrierer for solceller fjernes

Folketinget har vedtaget en ny lovgivning, der fjerner væsentlige forhindringer for kommuner og regioner, der vil etablere solceller på offentlige bygninger.

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Folketinget vedtog fredag den overenskomstbaserede beløbsordning for udenlandsk arbejdskraft, også kaldet ”certificeringsordningen”. Krifa advarer om, at ordningen træder demokratiske rettigheder under fode

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

Der er brug for en profil, oplyser EjendomDanmark i en kort pressemeddelelse

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

I Danmark er der ingen garanti for fejlbeskyttelse, hvis en plug-in-solcelle tilsluttes direkte i en stikkontakt