UgensErhverv.dk
Unge i byggefagene er isolerede og udsatteUnge i byggebranchen får nu deres eget online-foru

Unge i byggefagene er isolerede og udsatte

Erling the Lærling og SjakSnak er nye titler på nettet, der skal få unge lærlinge i byggefagene til at kommunikere med hinanden

27-01-2011

Unge i byggebranchen har ikke noget netværk - de er som regel eneste lærling på arbejdspladsen, de har ikke megen kontakt med klassekammeraterne fra teknisk skole, og de er udsat for en ofte meget hård omgangstone på deres job. Samtidig har de deres helt egen fremtrædende plads i ulykkesstatistikkerne: Unge er en af de grupper, der er hårdest ramt af arbejdsskader, og tallet er stigende.

Videncenter for Arbejdsmiljø indleder nu en ny kampagne direkte rettet mod de 30.000 unge i byggebranchen. De får deres eget online-forum, hvor de kan kommunikere anonymt med hinanden. Her kan de f.eks. med en sms fortælle, hvis de har eller har haft en skoddag. De bedste skoddage udløser sponsorpræmier, som de kan bruge på deres arbejde. De kan også spille online-spillet ”Erling the Lærling”.

Chef på Videncenter for Arbejdsmiljø, Hannah Maimin Weil fortæller, at traditionelle kampagner hidtil ikke har bidt på lærlingene.

- Vores erfaringer viser, at unge lytter rigtig meget til hinanden, men ikke til ret mange andre. Vi vil derfor tage udgangspunkt i målgruppens egne historier. Vi håber, at sitet SjakSnak.dk kan fungere som et rum for målgruppen, hvor de kan udveksle generelle erfaringer fra arbejdslivet og få gavn af hinanden på deres egne præmisser, siger Hannah Maimin Weil.

”fortsætter…”



30 unge fra Københavns Tekniske Skole har været med til at sparke sitet i gang ved at dele deres oplevelser på sitet SjakSnak.dk. Her er et par eksempler på, at deres dagligdag er alvorlig nok:

Toke:
”I dag, (den koldeste dag i 15 år iflg. Radioavisen) skulle jeg lave nogle reparationer på et tag fra lift. Så gik den i stå i 10 meters højde. Der gik halvanden time, før en tekniker kom og fik den i gang igen. SKODDAG”

Eller Casper:
”I dag skulle vi have en hel masse mursten smidt op på taget. Jeg fik den ene i hovedet. SKODDAG”

Bærer på grumme historier
Seniorforsker ved Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø, Johnny Dyreborg, siger at unge ikke nødvendigvis er udsat for ulykker, fordi de ikke passer på sig selv:

- Vi ved fra internationale undersøgelser, at unge medarbejdere oftere sættes til mere risikofyldte arbejdsopgaver, og derfor er mere udsatte for arbejdsskader. En grundig instruktion af unge i arbejdssikkerhed, kan således ikke træde i stedet for at fjerne eller begrænse de risici, som unge udsættes for i deres arbejde, siger Johnny Dyreborg.

Netop fordi det uden held er forsøgt mange gange at trænge igennem til denne gruppe unge, har den digitale kampagne karakter af et pilotprojekt, som blandt andre Arbejdstilsynet følger tæt.

tøtte

Se mere på sjaksnak.dk…

Brochurer

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Danske byer bliver i dag klimatilpasset, som om vandet følger kommunegrænser og lovparagraffer. Det giver dyre og mangelfulde løsninger. En ny rapport viser en anden vej