UgensErhverv.dk
Unge i byggefagene er isolerede og udsatteUnge i byggebranchen får nu deres eget online-foru

Unge i byggefagene er isolerede og udsatte

Erling the Lærling og SjakSnak er nye titler på nettet, der skal få unge lærlinge i byggefagene til at kommunikere med hinanden

27-01-2011

Unge i byggebranchen har ikke noget netværk - de er som regel eneste lærling på arbejdspladsen, de har ikke megen kontakt med klassekammeraterne fra teknisk skole, og de er udsat for en ofte meget hård omgangstone på deres job. Samtidig har de deres helt egen fremtrædende plads i ulykkesstatistikkerne: Unge er en af de grupper, der er hårdest ramt af arbejdsskader, og tallet er stigende.

Videncenter for Arbejdsmiljø indleder nu en ny kampagne direkte rettet mod de 30.000 unge i byggebranchen. De får deres eget online-forum, hvor de kan kommunikere anonymt med hinanden. Her kan de f.eks. med en sms fortælle, hvis de har eller har haft en skoddag. De bedste skoddage udløser sponsorpræmier, som de kan bruge på deres arbejde. De kan også spille online-spillet ”Erling the Lærling”.

Chef på Videncenter for Arbejdsmiljø, Hannah Maimin Weil fortæller, at traditionelle kampagner hidtil ikke har bidt på lærlingene.

- Vores erfaringer viser, at unge lytter rigtig meget til hinanden, men ikke til ret mange andre. Vi vil derfor tage udgangspunkt i målgruppens egne historier. Vi håber, at sitet SjakSnak.dk kan fungere som et rum for målgruppen, hvor de kan udveksle generelle erfaringer fra arbejdslivet og få gavn af hinanden på deres egne præmisser, siger Hannah Maimin Weil.

”fortsætter…”



30 unge fra Københavns Tekniske Skole har været med til at sparke sitet i gang ved at dele deres oplevelser på sitet SjakSnak.dk. Her er et par eksempler på, at deres dagligdag er alvorlig nok:

Toke:
”I dag, (den koldeste dag i 15 år iflg. Radioavisen) skulle jeg lave nogle reparationer på et tag fra lift. Så gik den i stå i 10 meters højde. Der gik halvanden time, før en tekniker kom og fik den i gang igen. SKODDAG”

Eller Casper:
”I dag skulle vi have en hel masse mursten smidt op på taget. Jeg fik den ene i hovedet. SKODDAG”

Bærer på grumme historier
Seniorforsker ved Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø, Johnny Dyreborg, siger at unge ikke nødvendigvis er udsat for ulykker, fordi de ikke passer på sig selv:

- Vi ved fra internationale undersøgelser, at unge medarbejdere oftere sættes til mere risikofyldte arbejdsopgaver, og derfor er mere udsatte for arbejdsskader. En grundig instruktion af unge i arbejdssikkerhed, kan således ikke træde i stedet for at fjerne eller begrænse de risici, som unge udsættes for i deres arbejde, siger Johnny Dyreborg.

Netop fordi det uden held er forsøgt mange gange at trænge igennem til denne gruppe unge, har den digitale kampagne karakter af et pilotprojekt, som blandt andre Arbejdstilsynet følger tæt.

tøtte

Se mere på sjaksnak.dk…

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

  • Lind & Risør

    Lind & Risør

    Fra Typehus til Drømme Villa

  • Vejletrappen

    Vejletrappen

    Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.

  • ABVAC A/S

    ABVAC A/S

    Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.

  • Scantruck

    Scantruck

    Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner

  • LCA.no

    LCA.no

    Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD

  • Mul10 ProSafe

    Mul10 ProSafe

    Tagdækkernes faldsikringssystem

  • Privatgrossisten

    Privatgrossisten

    Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-

  • ERS Rengøring

    ERS Rengøring

    Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring

  • Magasinet Gulv

    Magasinet Gulv

    Læs marts 2026 udgaven her

  • Spæncom

    Spæncom

    Betonelementløsninger – well-built for well-being!

Tossede barrierer for solceller fjernes

Tossede barrierer for solceller fjernes

Folketinget har vedtaget en ny lovgivning, der fjerner væsentlige forhindringer for kommuner og regioner, der vil etablere solceller på offentlige bygninger.

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Folketinget vedtog fredag den overenskomstbaserede beløbsordning for udenlandsk arbejdskraft, også kaldet ”certificeringsordningen”. Krifa advarer om, at ordningen træder demokratiske rettigheder under fode

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

Der er brug for en profil, oplyser EjendomDanmark i en kort pressemeddelelse

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

I Danmark er der ingen garanti for fejlbeskyttelse, hvis en plug-in-solcelle tilsluttes direkte i en stikkontakt