UgensErhverv.dk

Udbud: 10 kV fordelingsanlæg

DONG Energy Sales & Distribution A/S ønsker tilbud på 10 kV fordelingsanlæg

24-01-2011

DONG Energy Sales & Distribution A/S ønsker tilbud på levering og opsætning af 10 kV fordelingsanlæg i DONG Energy hovedstationer. Anlæggene skal være udlagt for strømstyrke på mindst 2500 A.

DONG Energy planlægger at udskifte gamle 10 kV Reyrolle anlæg i eksisterende bygninger. Eksisterende 10 kV anlæg er opbygget med 12 til 30 felter og skal som hovedregel udskiftes med nye anlæg succesivt 1:1 enten udlagt med dobbelt samleskinne eller som duplex.


Der påtænkes opstillet ca. 40 felter pr. år i perioden 2011 til 2015, fordelt på to hovedstationer. Hvert anlæg vil bestå af et antal koblings- og transformerfelter. Værdien af de samlede indkøb under rammeaftalen i den ordinære løbetid og efter udnyttelse af de to optioner anslås til mellem 10 og 45 mio. kr.

tøtte

Se hele udbuddet her…

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Tossede barrierer for solceller fjernes

Tossede barrierer for solceller fjernes

Folketinget har vedtaget en ny lovgivning, der fjerner væsentlige forhindringer for kommuner og regioner, der vil etablere solceller på offentlige bygninger.

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Folketinget vedtog fredag den overenskomstbaserede beløbsordning for udenlandsk arbejdskraft, også kaldet ”certificeringsordningen”. Krifa advarer om, at ordningen træder demokratiske rettigheder under fode

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

Der er brug for en profil, oplyser EjendomDanmark i en kort pressemeddelelse

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

I Danmark er der ingen garanti for fejlbeskyttelse, hvis en plug-in-solcelle tilsluttes direkte i en stikkontakt