UgensErhverv.dk

Opbakning til multiarena i København

Elitefacilitetsudvalget bakker op om en multiarena i København

19-01-2011

Siden foråret 2010 har Københavns Kommune, By & Havn og Realdania undersøgt mulighederne for at opføre en multiarena i København på grundlag af en økonomisk bæredygtig forretningsmodel.

Elitefacilitetsudvalget under Kulturministeriet har nu bevilget 10 mio. kr. til opførelse af en ny multiarena i København. Udvalget har derudover stillet yderligere mindst 5 mio. kr. i udsigt, når et endeligt udbudsmateriale for en multiarena ligger klar.

Samtidig har Københavns Kommune, By & Havn og Realdania nu inddraget Jørgen Glistrup (fhv. adm. direktør i Parken Sport og Entertainment) og Michael Christiansen (fhv. teaterchef for Det Kongelige Teater) i projektet. De skal begge bidrage til at kvalificere forretningsmodellen og tilvejebringe det nødvendige finansielle grundlag.

Forretningsplanen udarbejdes i samarbejde med det engelske firma Davis Langdon – et af verdens førende inden for feltet – i øjeblikket testes forskellige forretningsmodeller i markedet for underholdning og sport. Resultatet af de videre undersøgelser forventes at foreligge i løbet af sommeren 2011.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

Der er brug for en profil, oplyser EjendomDanmark i en kort pressemeddelelse

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

I Danmark er der ingen garanti for fejlbeskyttelse, hvis en plug-in-solcelle tilsluttes direkte i en stikkontakt

Ineffektivt og bureaukratisk affaldstilsyn

Ineffektivt og bureaukratisk affaldstilsyn

Hele formålet med affaldstilsynet er nemlig gået tabt i embedsværkets opbygning af bureaukrati og administration

Asbest på installationslærlinges skema

Asbest på installationslærlinges skema

Teknikerlærlinge skal obligatorisk lære om asbest på uddannelsens grundforløb. Lærlingene skal kunne vurdere, om de selv må udføre en opgave, eller om den skal håndteres af en asbestautoriseret virksomhed