Universitets- og Bygningsstyrelsen ønsker tilbud på ny bygning Institut for fødevarevidenskab
12-01-2011
Universitets- og Bygningsstyrelsen har udbudt opgaven med opførelse af en ny bygning til Institut for fødevarevidenskab på KU-LIFE, Rolighedsvej j 30 på Frederiksberg.
Der udbydes fire storentrepriser (A-D) for udførelse af ny fødevarebygning 2–85, der indgår i KU LIFE´s universitetscampus på Frederiksberg.
Byggegrunden er beliggende på arealet mellem den eksisterende bygning 2-74, Rolighedsvej 30, 1870 Frederiksberg C, og skel mod Frederiksberg Kommunes grønne stiforløb.
Den nye bygning 2-85 er i seks etager på alt ca. 3.050 kvm. heraf 420 kvm. kælder og opføres som skalmuret søjle-/ pladehus med insitustøbt kælder.
Bygningen skal forbindes med den eksisterende bygning 2-74 via en ny glasbygning.
Bygningen organiseres omkring et indre atrium og er primært indrettet med kontorer. På 2. sal er en del udlagt til undersøgelsesrum for forsøgspersoner. Reception, betjentstue og møderum er placeret i stueetagen. Teknik- og depotrum er placeret i kælderen.
tøtte
Se hele udbuddet her…
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Fra Typehus til Drømme Villa
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Tysk kvalitets siden 1860!
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Læs marts 2026 udgaven her
Der er brug for en profil, oplyser EjendomDanmark i en kort pressemeddelelse
I Danmark er der ingen garanti for fejlbeskyttelse, hvis en plug-in-solcelle tilsluttes direkte i en stikkontakt
Hele formålet med affaldstilsynet er nemlig gået tabt i embedsværkets opbygning af bureaukrati og administration
Teknikerlærlinge skal obligatorisk lære om asbest på uddannelsens grundforløb. Lærlingene skal kunne vurdere, om de selv må udføre en opgave, eller om den skal håndteres af en asbestautoriseret virksomhed