Metal ruster nemmere udendørs i varmebehandlet end i almindeligt træ, viser svensk undersøgelse.
21-02-2005
SP Trätek, Sveriges Provnings- og Forskningsinstitut, har undersøgt rustdannelse på almindeligt stål, varmforzinket stål, rustfrit stål, aluminium og Sanbond Z-behandlet stål i almindeligt træ og varmebehandlet træ, der var placeret udendørs i 2 år.
Det varmebehandlede træ var af en type som var varmebehandlet ved ca. 220 grader celcius.
Undersøgelsen viste, at der var større rustdannelse på behandlede og forzinkede befæstigelsesmidler i det varmebehandlede træ i forhold til i almindeligt træ.
Hårdest ramt var almindeligt stål og varmforzinket stål, mens rustfrit stål viste bedst holdbarhed.
Testresultaterne optrådte i et forsøg over blot 2 år, og derfor anbefaler TOP, Træbranchens Oplysningsråd, at man tager hensyn til rustproblematikken og bruger søm og skruer af rustfrit stål i det varmebehandlede træ.
- mir
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Fra Typehus til Drømme Villa
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Tagdækkernes faldsikringssystem
Tysk kvalitets siden 1860!
En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
Selskabet Home.earth vil udbetale bonus, hvis der er overskud på ejendommens drift. Lejerne får dog ikke noget retskrav på bonusserne, og systemet til at administrere dem er kompliceret
Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København