UgensErhverv.dk

Rygrad og ribben til Turning Torso

Dansk virksomhed måtte i hast overtage opgaven, fordi et spansk firma gav op.

20-02-2004

Dansk virksomhed måtte i hast overtage opgaven, fordi et spansk firma gav op.


Af Tove Malzer

Med kort varsel har det danske firma Promecon overtaget stålmontagen på Europas højeste boligbyggeri i Malmø. Opgaven består i at montere ’rygraden og ribbenene’ i Turning Torso, som står klar til indflytning i foråret 2005.

Det danske firma kom ind i billedet, da det spanske firma, som har produceret stålelementerne, ikke kunne leve op til bygherrens og byggeledelsens sikkerhedskrav.

Turning Torso er tegnet af den spanske arkitekt Santiago Calatrava og er tænkt som et symbol på en drejende menneskekrop. Bygherre er HSB Malmø.

Specialværktøj udvikles til opgaven
Promecon skal montere de 900 tons stålkonstruktioner, som udgør rygsøjle og ribben. En udvendig ståldrager snor sig som en rygsøjle fra jordniveau og op til 54. etage, mens den drejer 90 grader rundt sammen med bygningen. Rygsøjlen afstives af elementer i stål, som leder tankerne hen på kroppens ribben.

Promecon har bred erfaring med komplekse stålkonstruktioner til bygninger, herunder særlig erfaring med montager på store broer.

Husets specielle konstruktion og de høje sikkerhedskrav betyder, at der skal udvikles specialværktøj til opgaven. Da hele huset drejer 90 grader med uret på vej op, kan stålelementerne ikke monteres med en almindelig kran.

Etagerne ovenover hindrer nemlig kranen i at bringe konstruktionerne i position længere nede. Så Promecons team designer sammen med et svensk firma et løfteåg med store spil, der monteres på betondækkene.

Stålet monteres nedefra, og luftdrevne spil trækker stålet med op.
Svejserne arbejder i specialdesignede svejseplatforme af hensyn til vejret og optimale arbejdsstillinger. Svejsningerne er helt specielle. Da samlingerne er 60-80 mm tykke, skal de forvarmes inden svejsningen. De enkelte svejsninger skal straks kontrolleres med ultralyd for at sikre, at kvaliteten er i top.

Hver betonkube drejer 10 grader
Turning Torso består af ni betonkuber, der hver drejer 10 grader med uret i forhold til den foregående. Betonkonstruktionen støbes først, og herefter monteres stålbjælkerne og ståldrageren, der rækker fra bund til top som husets rygsøjle. Der anvendes mellem 900 og 1000 tons stål. De enkelte komponenter vejer fra 0,5 til 28 tons.

Turning Torso er 190 m høj og har 54 etager, som hver er på 400 m2. De to nederste af de ni kuber indrettes til kontorer, resten til eksklusive boliger.

Brochurer

Wammen vasker hænder i den politiske håndvask

Wammen vasker hænder i den politiske håndvask

Boligsælgere risikerer uforskyldt millionregning årtier efter deres salg af bolig for noget, de IKKE er skyld i. Det vil justitsminister Nicolai Wammen ikke gøre noget ved

Ulovligt gør-det-selv kan få alvorlige konsekvenser

Ulovligt gør-det-selv kan få alvorlige konsekvenser

Ifølge en undersøgelse fra Gjensidige og TEKNIQ udfører mange danske boligejere projekter, de slet ikke må udføre

Danske soldater har arbejdet på grønlandsk infrastruktur

Danske soldater har arbejdet på grønlandsk infrastruktur

Arctic Endurance Hold 5 har blandt andet har udført opmålinger af fire store broer over vejtunnelrør og bortsprængt sten og klippestykker, der har været en torn i øjet på lokalsamfundet i årevis

Voldsom prisstigning på nyt badeværelse

Voldsom prisstigning på nyt badeværelse

Badeværelsesrenovering er den håndværkerydelse, der er steget mest i pris det seneste år. Samtidig er maler-, tømrer- og murerarbejde blevet markant dyrere