Holstebro og Lemvig kommuner ønsker tilbud på rengøring og vinduespolering i institutioner, skoler og administrationsbygninger
03-01-2011
Holstebro og Lemvig kommune har udbudt opgaven med rengøring og vinduespolering i institutioner, skoler og administrationsbygninger i Holstebro og Lemvig Kommune.
Der udbydes i alt fire delaftaler, idet delaftale 1 omfatter i alt 79 institutioner, delaftale 2 omfatter 11 institutioner, delaftale 3 omfatter 16 institutioner og delaftale 4 omfatter 50 institutioner.
Tilbudsgivere kan byde på en eller flere delaftaler. Det er muligt at lov om lønmodtageres retsstilling ved virksomhedsoverdragelse finder anvendelse i forbindelse med opgaveudførelsens overdragelse til en anden leverandør end den nuværende.
Det afhænger dog af den nuværende og den kommende leverandørs ageren og det er derfor ikke et forhold, som ordregiver har taget endelig stilling til eller kan tage endeligt stilling til i forbindelse med gennemførelse af udbuddet, idet det er et forhold, der bør endeligt afklares mellem den nuværende og den kommende leverandør i givet fald.
tøtte
Se hele udbuddet her…
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Nedbrydning og Miljøsanering
Tagdækkernes faldsikringssystem
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Online leasing af varebiler med ét klik.
Vinduer, døre, trapper og kviste
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner
Efter nogle år med store prisstigninger på ejerlejligheder i hovedstaden står priserne til at sætte sig i 2027. I de andre større byer vil et positivt momentum – set fra sælgernes side – derimod fortsætte