UgensErhverv.dk

Vinduesfabrik styrkes i England

Den familieejede vindues- og facadeproducent Pro Tec Vinduer øger salgsindsatsen i England via alliance med facadespecialist

29-12-2010

Pro Tec Vinduer i Holstebro har lavet en aftale med den engelske vindues- og facadespecialist Glass Tech Facades for at øge salget af virksomhedens vindues-, dør- og facadesystemer på det engelske marked.

Aftalen indebærer, at Glass Tech Facades køber rettighederne til at markedsføre varemærket Pro Tec i England. Med aftalen sikrer Pro Tec sig adgang til en større del af det engelske marked.

- Glass Tech Facades sælger eksklusive facadeløsninger, og har ønsket at udvide deres program med Pro Tecs vindues- og facadesystem i træ/aluminium og GRP. Pro Tec er i England et etableret varemærke, der står for Danish Design og kvalitet, siger Pro Tecs direktør Nikolaj Haulrik

- Glass Tech Facades har et stort kontaktnet på markedet og råder over egne montører. Det er særlig vigtigt i England, hvor der er tradition for, at leverandøren skal være ansvarlig for montagen, derfor har vi store forventninger til samarbejdet.

Den nye partner overtager et indarbejdet kvalitetsbrand, en positiv projektpipeline og en omsætning på et tocifret millionbeløb. Udskillelsen af det engelske datterselskab har dermed et positivt startpunkt og et stort potentiale, siger Nikolaj Haulrik.

”fortsætter…”


- Vi har i vores engelske selskab i 2010 haft et salg, der overstiger vores budget. Der er stor interesse for GRP-vinduet Pro Tec 7, der er blandt de bedst isolerende vinduer på markedet. Og desuden har vi en stor pipeline af projekter, hvor arkitekter har foreskrevet Pro Tec. Sammen med vores nye samarbejdspartner har vi alt i alt gode muligheder for at øge salget i de kommende år, hvor det attraktive engelske marked forventes at stige efter finanskrisen, siger Nikolaj Haulrik.

I 2009 omsatte det det engelske datterselskab for 23 mio. kroner med et driftsresultat på minus 1,9. mio. kroner. Sidenhen blev det engelske selskabs omkostninger tilpasset, og med fremgangen i 2010 forventer Pro Tec et positivt resultat for 2010.

Pro Tecs nuværende engelske direktør Allan Christensen er i de næste par måneder ansvarlig for, at PRO TECs aktiviteter i England køres godt ind hos samarbejdspartneren GTF. Derefter starter Allan Christensen hos Pro Tec i Holstebro som ansvarlig for virksomhedens kvalitet.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner

Nykredit: Priser på ejerlejligheder vil falde i København næste år

Nykredit: Priser på ejerlejligheder vil falde i København næste år

Efter nogle år med store prisstigninger på ejerlejligheder i hovedstaden står priserne til at sætte sig i 2027. I de andre større byer vil et positivt momentum – set fra sælgernes side – derimod fortsætte