UgensErhverv.dk

Skanska Danmark fordobler resultat

Entreprenørvirksomheden har større overskud trods mindre omsætning – hele koncernen fik mindre overskud.

17-02-2005

Entreprenørvirksomheden har større overskud trods mindre omsætning – hele koncernen fik mindre overskud.


I 2004 fordoblede entreprenørvirksomheden Skanska Danmark overskuddet, selv om omsætningen var mindre end året før.

Resultatet før skat og ekstraordinære udgifter steg fra 20 mio. kr. i 2003 til 43 mio. kr. i 2004 – en stigning på 115 procent. Omsætningen endte på 2.771 mio. kr. – en mindre tilbagegang fra året før, hvor den var på 2.918 mio. kr.
Det betyder, at overskudsgraden blev forbedret fra 0,7 procent i 2003 til 1,6 procent i 2004.

Ifølge adm. direktør Klaus Steen Mortensen skyldes det gode resultatet øget fokus på risikostyring og en stram omkostningsstyring.

- Vi befinder os godt i et marked med hård prismæssig konkurrence. Resultatet viser, at vi er parate til den udfordring. Vores medarbejdere er godt rustet til at tage kampen i en branche, hvor industrialisering og specialisering står øverst på dagsordenen. Ved udgangen af 2004 havde vi en ordrebeholdning svarende til godt ni måneders produktion, så vi ser lyst på fremtiden, udtaler direktøren i forbindelse med offentliggørelsen af regnskabet.

Det danske selskab klarede sig relativt bedre end hele Skanska-koncernen. Her faldt overskuddet fra 4.072 mio. svenske kr. i år 2003 til 3.819 mio. svenske kr. for det seneste regnskabsår.
-ls.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

- Lad stivstikkerne være stivstikkere og brug krudtet på dem, der gider

- Lad stivstikkerne være stivstikkere og brug krudtet på dem, der gider

I fredags gav Søren Tscherning fra Tscherning og Thomas Hoff fra Afry deres bud på, hvordan man løser en række konkrete problemer i byggeriet i første afsnit af Brøgger & lederne i byggebranchen. Se eller lyt til programmet her

Miljøministeren prioriterer økonomi over rent drikkevand

Miljøministeren prioriterer økonomi over rent drikkevand

Bureaukratiet bestemmer over skandaler med byggeaffald. Miljøminister Magnus Heunicke (S) lader sig ikke påvirke af de mange ulovlige deponeringer af giftigt byggeaffald

33 procent af dødsulykker i bygge-anlægsbranchen rammer udlændinge

33 procent af dødsulykker i bygge-anlægsbranchen rammer udlændinge

Af 36 dødsulykker i bygge- og anlægsbranchen i årene 2018-2024 havde 12 af de omkomne et andet statsborgerskab end dansk

Konkurser i byggeriet (Uge 7/2025 -1)

Konkurser i byggeriet (Uge 7/2025 -1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger