Entreprenørvirksomheden har større overskud trods mindre omsætning – hele koncernen fik mindre overskud.
17-02-2005
Entreprenørvirksomheden har større overskud trods mindre omsætning – hele koncernen fik mindre overskud.
I 2004 fordoblede entreprenørvirksomheden Skanska Danmark overskuddet, selv om omsætningen var mindre end året før.
Resultatet før skat og ekstraordinære udgifter steg fra 20 mio. kr. i 2003 til 43 mio. kr. i 2004 – en stigning på 115 procent. Omsætningen endte på 2.771 mio. kr. – en mindre tilbagegang fra året før, hvor den var på 2.918 mio. kr.
Det betyder, at overskudsgraden blev forbedret fra 0,7 procent i 2003 til 1,6 procent i 2004.
Ifølge adm. direktør Klaus Steen Mortensen skyldes det gode resultatet øget fokus på risikostyring og en stram omkostningsstyring.
- Vi befinder os godt i et marked med hård prismæssig konkurrence. Resultatet viser, at vi er parate til den udfordring. Vores medarbejdere er godt rustet til at tage kampen i en branche, hvor industrialisering og specialisering står øverst på dagsordenen. Ved udgangen af 2004 havde vi en ordrebeholdning svarende til godt ni måneders produktion, så vi ser lyst på fremtiden, udtaler direktøren i forbindelse med offentliggørelsen af regnskabet.
Det danske selskab klarede sig relativt bedre end hele Skanska-koncernen. Her faldt overskuddet fra 4.072 mio. svenske kr. i år 2003 til 3.819 mio. svenske kr. for det seneste regnskabsår.
-ls.
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Læs marts 2026 udgaven her
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Nedbrydning og Miljøsanering
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer
Selskabet Home.earth vil udbetale bonus, hvis der er overskud på ejendommens drift. Lejerne får dog ikke noget retskrav på bonusserne, og systemet til at administrere dem er kompliceret