UgensErhverv.dk

Ny folder forklarer BR10

Ny folder fra Rationel Vinduer giver klar besked BR10

21-12-2010

Når nytårsklokkerne ringer, så bliver kravene til renovering og nybyggeri væsentligt skærpet. De mange nye krav kan være svære at få overblik over, hvis man kun læser lovteksten.

- Vi vil gerne hjælpe vores kunder med at få et hurtigt overblik. Derfor har vi lavet en folder, hvor vi skridt for skridt gennemgår de væsentligste elementer i BR10, med uddybende kommentarer og illustrationer, forklarer Jes Jensen fra Rationel.

I folderen præsenteres det, hvordan det nye bygningsreglement har indflydelse på bygningernes indretning, kravene til brandsikkerhed samt indeklima og energiforbrug i forbindelse med nybygning og renovering.


”fortsætter…”


- Jeg forstår godt, hvis selv håndværksmestre og entreprenører kan blive forvirrede over de nye krav, så dem vil vi gerne hjælpe. Derfor har vi sammensat denne folder samt brugt meget af efteråret på at uddanne vores vinduesspecialisterne hos forhandlerne i de nye krav, fortæller Jes Jensen.

Rationel har iøvrigt netop introduceret en online EnergiSimulator, som kan beregne hvor mange penge, der kan spares på varmeregningen ved at udskifte gamle vinduer og døre med nye fra Rationel. EnergiSimulatoren er derfor et meget anvendeligt redskab til at få et hurtigt overblik over det økonomiske udbytte af en investering i nye vinduer og døre.

På rationel.dk får du også direkte adgang til en EnergiBeregner, som oplyser dig om de nøjagtige energimæssige værdier på Rationel vinduer og døre. Du indtaster blot størrelsen på dine vinduer og døre samt vælger system og glas. Så får du en nøjagtig oversigt over det enkelte elements energimæssige ydeevne.

tøtte

Download folderen her…


Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

Der er brug for en profil, oplyser EjendomDanmark i en kort pressemeddelelse

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

I Danmark er der ingen garanti for fejlbeskyttelse, hvis en plug-in-solcelle tilsluttes direkte i en stikkontakt

Ineffektivt og bureaukratisk affaldstilsyn

Ineffektivt og bureaukratisk affaldstilsyn

Hele formålet med affaldstilsynet er nemlig gået tabt i embedsværkets opbygning af bureaukrati og administration

Asbest på installationslærlinges skema

Asbest på installationslærlinges skema

Teknikerlærlinge skal obligatorisk lære om asbest på uddannelsens grundforløb. Lærlingene skal kunne vurdere, om de selv må udføre en opgave, eller om den skal håndteres af en asbestautoriseret virksomhed