Mulighederne for at opføre betonbygninger med dobbeltkrumme overflader og hidtil umulige former er kommet meget tættere på
13-12-2010
Ikke alle arkitekterne ved det ikke endnu, men mulighederne for at opføre betonbygninger med dobbeltkrumme overflader og hidtil umulige former er kommet meget tættere på. Det fastslår Betoncentret på Teknologisk Institut, som glæder sig til at få den første opgave.
I flere projekter arbejder Betoncentret på Teknologisk Institut målrettet på at gøre det muligt at opføre betonbygninger med komplicerede former til en overkommelig pris. Resultaterne til dato er så gode, at meget allerede nu kan lade sig gøre med computerstyret fremstilling af både forme og armering.
- Hverken arkitekter eller bygherrer er opmærksomme på, hvor langt vi egentlig er kommet. Hidtil har alle f.eks. betragtet det som fuldstændig urealistisk og på forhånd næsten udelukket at støbe dobbeltkrumme flader i beton, men sådan er det ikke længere. Krøllede bygninger er absolut en mulighed, siger chefkonsulent Jens Ole Frederiksen fra Betoncentret på Teknologisk Institut.
Jens Ole Frederiksen tilføjer, at ikke engang det meget roste kunstmuseum Ordrupgaard har dobbeltkrumme betonkonstruktioner.
”fortsætter…”
Udgangspunktet er projektet Unikabeton, som har gjort det muligt at konstruere komplicerede støbeforme ved hjælp af robotter og at designe beton, der uden vibrering kan flyde ud i selv meget specielle forme. På den måde er det muligt at fremstille endog meget komplicerede betonkonstruktioner direkte fra modellen på arkitektens computer.
Men betonbygninger med komplicerede former kræver også kompliceret armering.
Det arbejder Betoncentret nu med i to projekter. Det ene er EU-projektet Tailorcrete, hvor målet bl.a. er at automatisere fremstilling af f.eks. dobbeltkrumme armeringsgitre. Det andet er det danske Stålfiberkonsortium, der arbejder med at bruge stålfibre i betonen i stedet for eller som supplement til armeringsstænger.
Bedt om en status oplyser Jens Ole Frederiksen, at Betoncentret sammen med virksomheden Gibotech A/S i Odense, Syddansk Universitet og Teknologisk Instituts robotcenter reelt kan levere både form og armering til at støbe krøllede betonkonstruktioner med i dag.
- I vores højteknologisk betonlaboratorium kan vi lave forme. Gibotech kan på en nyudviklet prototype-maskine bukke armeringsstænger i 3D med software fra Robotcentret, så stængerne følger geometrien af en given overflade. Det er meget spændende, fordi vi sandsynligvis altid skal bruge stålarmering i et eller andet omfang, siger han.
Endnu skal de bukkede armeringsstænger samles manuelt til armeringsgitre. Men det er en overkommelig opgave, når armeringsstængerne bliver bukket i tre dimensioner automatisk.
- I Tailorcrete-projektet arbejder vi også på at automatisere sammenbygningen af 3D armeringsstænger til rumlige armeringsgitre. Det er nok den største udfordring, vi står over for, fastslår Jens Ole Frederiksen.
Projektet Tailorcrete ser desuden på alternative muligheder for tekstilarmering og armering med stål-, glas- eller plastfibre.
tøtte
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Læs marts 2026 udgaven her
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Der er brug for en profil, oplyser EjendomDanmark i en kort pressemeddelelse
I Danmark er der ingen garanti for fejlbeskyttelse, hvis en plug-in-solcelle tilsluttes direkte i en stikkontakt
Hele formålet med affaldstilsynet er nemlig gået tabt i embedsværkets opbygning af bureaukrati og administration
Teknikerlærlinge skal obligatorisk lære om asbest på uddannelsens grundforløb. Lærlingene skal kunne vurdere, om de selv må udføre en opgave, eller om den skal håndteres af en asbestautoriseret virksomhed