UgensErhverv.dk
Sæt farve på betonenUnicon har bl.a. leveret farvet beton til Østerbro

Sæt farve på betonen

Farvet beton vinder indpas i byggeriet

13-12-2010

Til trods for, at nye betonblandinger har gjort det muligt for arkitekter at spræller og udfordre statikken med organiske former og stadig slankere elementer, så klæber prædikatet gråt og kedeligt stadig i al for høj grad til betonen.

Om begrebet farvet beton alene kan rykke ved fordommene er næppe realistisk. Til gengæld er det et faktum, at farvet beton vinder frem i byggeriet. Både når det gælder byggekonstruktioner og når det gælder gulve, bordplader osv.

- Vi oplever generelt stigende efterspørgsel på specielbeton, herunder farvet beton, fortæller Product & Marketing Manager, ingeniør Peter Glob Frandsen, Unicon.
Den farvede beton fremstilles både på en række af Unicons stationære betonværker, men også et mobilt anlæg er taget i brug.

- Både arkitekter, entreprenører og private har fået øjnene op for den farvede beton. Og også landskabsarkitekterne er for alvor begyndt at arbejde med farvede belægninger, oplyser Peter Glob Frandsen.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

Der er brug for en profil, oplyser EjendomDanmark i en kort pressemeddelelse

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

I Danmark er der ingen garanti for fejlbeskyttelse, hvis en plug-in-solcelle tilsluttes direkte i en stikkontakt

Ineffektivt og bureaukratisk affaldstilsyn

Ineffektivt og bureaukratisk affaldstilsyn

Hele formålet med affaldstilsynet er nemlig gået tabt i embedsværkets opbygning af bureaukrati og administration

Asbest på installationslærlinges skema

Asbest på installationslærlinges skema

Teknikerlærlinge skal obligatorisk lære om asbest på uddannelsens grundforløb. Lærlingene skal kunne vurdere, om de selv må udføre en opgave, eller om den skal håndteres af en asbestautoriseret virksomhed