Kolding Kommune ønsker tilbud på opførelse af plejecenter med 90 plejeboliger
30-11-2010
Kolding Kommune har udbudt opgaven med opførelse af et plejecenter på Bertram Knudsens Vej i Kolding.
Udbuddet omfatter projektering og udførelse af et nyt plejecenter opført som etagebyggeri med 90 plejeboliger og et samlet boligareal inklusiv fælles boligarealer på i alt ca. 6.480 kvm. samt et serviceareal på i alt ca. 1.300 kvm. til servicering af beboerne i plejeboligerne. Udbuddet omfatter tillige projektering og etablering af udearealer omfattende haver, stisystemer, pavillioner, p-pladser og adgangsveje.
Byggeriet skal opføres i lavenergiklasse 1. Arkitekturen skal signalere private boliger som omkringliggende boligbyggeri. Plejecentrets opbygning og indretning skal være egnet for beboere med demens. Haven skal være sansestimulerende og indrettet, så den er egnet for beboere med demens. Der skal indtænkes mulighed for anvendelse af velfærdsteknologier.
tøtte
Se hele udbuddet her…
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Tysk kvalitets siden 1860!
Fra Typehus til Drømme Villa
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Der er brug for en profil, oplyser EjendomDanmark i en kort pressemeddelelse
I Danmark er der ingen garanti for fejlbeskyttelse, hvis en plug-in-solcelle tilsluttes direkte i en stikkontakt
Hele formålet med affaldstilsynet er nemlig gået tabt i embedsværkets opbygning af bureaukrati og administration
Teknikerlærlinge skal obligatorisk lære om asbest på uddannelsens grundforløb. Lærlingene skal kunne vurdere, om de selv må udføre en opgave, eller om den skal håndteres af en asbestautoriseret virksomhed