UgensErhverv.dk

Små ændringer - stor virkning i boligområder

Belysning, undgå blinde vinkler, aktiviteter for de unge, cykelstativerne foran lejlighederne, nabohjælp - det virker

25-11-2010

Grønt kan være godt. Men det skal holdes ved lige. For hvem har lyst til at vente en mørk aften ved et stoppested, der er gemt bag vildtvoksende buske? Sådan lyder et af mange enkle, men gode råd til, hvordan boligområder kan forebygge kriminalitet. De gode råd kan læses i en ny pjece, - Et vågent øje - fra Det Kriminalpræventive Råd.

- Det er fint, at der er så meget opmærksomhed på, hvad man kan gøre for at forbedre forholdene for beboerne i de store boligområder. Men fokus bør også være på de meget mindre indgribende muligheder, vi har for at gøre boligområderne mere trygge at bo i. Det kan både være nabohjælp, belysning og vedligeholdelse af beplantningen, siger Eva Smith, formand for Det Kriminalpræventive Råd.


- Vi kan se, at boligområdernes fysiske miljø har stor betydning for, hvor meget kriminalitet, der er. Dermed ikke sagt, at et nedrevet plankeværk eller en dørtelefon løser alle problemer. Men erfaringen viser, at vi kan nå langt, hvis vi begynder med de oplagte og enkle løsninger. Og her er der altså mange gode ideer at hente i den nye pjece - både for bestyrelser og politikere, siger Eva Smith.

- PO

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner

Nykredit: Priser på ejerlejligheder vil falde i København næste år

Nykredit: Priser på ejerlejligheder vil falde i København næste år

Efter nogle år med store prisstigninger på ejerlejligheder i hovedstaden står priserne til at sætte sig i 2027. I de andre større byer vil et positivt momentum – set fra sælgernes side – derimod fortsætte