Granab strøsystemet kan med fordele anvendes, når der skal isolering i strøkonstruktionerne.
23-11-2010
Granab strøsystemet kan med fordele anvendes, når der skal isolering i strøkonstruktionerne, da det blot er en justeringsskrue som man skal isolere omkring, og den fylder ikke meget.
Det nye reglement BR10 stiller nye skrappe krav til nybyggeriets energieffektivitet og energikrav til renovering og udskiftning og med det nye BR 10 skal strøgulve isoleres.
Granab Strøsystem kan dokumentere et bedre gulv miljø og er lyddæmpende, samtidig mere behageligt at gå på og der er klart bedre affjedring og nedbøjninger.
GRANAB strøsystem øger effektiviteten i hele byggeperioden. Man kan få udspecificeret og lagt hele systemet i bygningerne, inden byggepladsen lukker tag og eller vinduer og døre. Der medfølger komplette montagetegninger i A3, og til kvalitetssikring medfølger der komplette tegninger i A4.
Komfort
I en god bolig- og arbejdsmiljø er det vigtigt, at gulvene ikke er hårde eller helt uelastiske, da det kan medføre ryg- og bensmerter. Granab strøsystem med indbygget støddæmpning giver et behageligt gulv med dokumenteret bøjningsstyrke ved punktbelastning.
Formstabilt
Da Granab strøsystem er formstabilt og primært består af uorganisk materiale, påvirkes systemet ikke af eventuelle fremtidige uønskede fjedringer eller knirkelyde, som kan opstå ved udtørring eller krympning af gulvstrøer af f.eks. træ eller andet organisk materiale.
Testmetode for bøjningsstyrke af lagte gulve
Granab strøsystem har anvendt en målemetode og en målelineal med digital deformationsføler, så målingen af nedbøjningen i lagte gulve kan foretages nemt og pålideligt.
Granab systemet giver behagelige, komfortable gulve for en bedre bolig- og arbejdsmiljø. Gulvkonstruktion med parket eller anden gulvbelægning på strøer giver en mindre fjedrende nedbøjning i gulvlaget ved punktbelastning.
Trin- og luftlydsisolering i boliger og kontorer
Granab strøsystemet giver effektiv trin- og luftlydsisolering. En velfungerende lydisolering mod omgivende lokaler er vigtig for at få en god bolig- og arbejdsmiljø. Undersøgelser viser, at beboere i ældre bygninger ofte forstyrres af trinlyde, høj musik, smæk med døre, trin i opgangen, lyden af rindende vand, elevatorer, ventilation og trafikstøj. Et godt lydmiljø er i dag et højt prioriteret krav fra beboerne, når der bygges nye boliger, ligesom der stilles større krav til arbejdsmiljøet på kontoret og i skolerne.
Dansk importør af Bobcat
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Tagdækkernes faldsikringssystem
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Tysk kvalitets siden 1860!
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Læs september 2026 udgaven her
Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Efter nogle år med store prisstigninger på ejerlejligheder i hovedstaden står priserne til at sætte sig i 2027. I de andre større byer vil et positivt momentum – set fra sælgernes side – derimod fortsætte
Må en person, der har gennemgået asbestautorisationskursus nedtage sin egen boligs asbesttag? Ifølge beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) er svaret på det spørgsmål NEJ!