Gasbetonhus fra 1964 bliver Lavenergiklasse I
19-11-2010
”Ved at isolere huset udefra med det nye system fra Isover udelukkes alle kuldebroer. Det kan man virkelig kalde energirenovering!” siger tømrersvend og sjakbajs Matti Brink, der netop har efterisoleret et 60’er parcelhus på Heimdalsvej i Rønne med ISOVER Plus systemet.
I vinter deltog han i et fem ugers efteruddannelseskursus i Grønt Byggeri - Danmarks hidtil mest grundige kursus i energirigtigt byggeri. Her fik han præsenteret det nye ISOVER system, og da hans mester, Peter Hjorth Hansen, PH Byg, for nylig modtog ordre på renovering af huset på Heimdalsvej med Isover Plus, er den viden, Matti fik på kurset, hurtigt kommet i anvendelse.
”Jeg kan se, at systemet overalt tager højde for kuldebroer - lige fra soklen til tagryggen ved gavlene,” siger Matti Brink.
”Systemet er nemt at arbejde med. De lodrette isolerede stolper, som giver plads til isoleringen mellem muren og den nye facadebeklædning, skrues ind i gasbetonen uden at bore,” siger han.
Tømrermester Peter Hjorth Hansen er begejstret for ISOVER Plus.
Huset på Heimdalsvej er det første, han energirenoverer med systemet - og står det til ham, bliver det det første i en række.
”Systemet er markedets eneste realistiske, og det er meget nemt at arbejde med. Jeg anbefaler det til andre,”siger han.
Efter blot at have isoleret et enkelt hus, har han og svendene sporet sig ind på systemet, og det betyder, at de næste gang kan detailprojektere det hele fra starten og ved, hvor meget tid de skal afsætte til de enkelte faser.
Energirenoveringen fører gasbetonhuset fra 1964, som er meget mangelfuldt isoleret, helt op i Lavenergiklasse 1.
Tysk kvalitets siden 1860!
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Vinduer, døre, trapper og kviste
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Læs marts 2026 udgaven her
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Der er brug for en profil, oplyser EjendomDanmark i en kort pressemeddelelse
I Danmark er der ingen garanti for fejlbeskyttelse, hvis en plug-in-solcelle tilsluttes direkte i en stikkontakt
Hele formålet med affaldstilsynet er nemlig gået tabt i embedsværkets opbygning af bureaukrati og administration
Teknikerlærlinge skal obligatorisk lære om asbest på uddannelsens grundforløb. Lærlingene skal kunne vurdere, om de selv må udføre en opgave, eller om den skal håndteres af en asbestautoriseret virksomhed