UgensErhverv.dk

Bygherrepris for Århus-bygninger

En række markante byggeprojekter - primært Nobelparken - gav Forskningsfondens Ejendomsselskab 2004-prisen.

07-02-2005

En række markante byggeprojekter - primært Nobelparken - gav Forskningsfondens Ejendomsselskab 2004-prisen.


Bygherreprisen 2004 er uddelt til Forskningsfondens Ejendomsselskab A/S - FEAS.
Prisen på 100.000 kr. uddeles af Boligfonden Kuben i samarbejde med Bygherreforeningen. Den uddeles i år for sjette gang.
Tidligere er Bygherreprisen blandt andet gået Finn Harald Simonsen for Charlottehaven.

2004-prisen uddeles til FEAS, der roses for en ”imponerende bygherreindsats”, der har skabt en række markante byggerier i Århus.

Bygherren står blandt andet bag Forskerparken ved Århus Universitet og den nye biomedicinske forskerpark i Skejby. Men det er først og fremmest udviklingen og opførelsen af Nobelparken, der har begrundet pristildelingen.

- Den 56.000 kvadratmeter store bebyggelse ved Nordre Ringgade og Randersvej er blevet et markant byelement i Århus - som et elegant modspil til Universitetsparken på det modsatte hjørne og en ny indfaldsport til byen, lyder det fra Boligfonden Kuben.
-ls.

Brochurer

Mørtelfuger: flere årsager til smuldring

Mørtelfuger: flere årsager til smuldring

Mange fagfolk har reageret på omtalen af smuldrende mørtelfuger - flere bud på, hvad der kan gøres for at rette op på problemet

Altiflex får ny CEO

Altiflex får ny CEO

Altiflex har pr. 4. juni 2025 ansat Bjørn Baunbæk som ny administrerende direktør.

Konkurser i byggeriet (Uge 24/2026 -2)

Konkurser i byggeriet (Uge 24/2026 -2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Enorme gevinster ved en Østlig Ringvej uden om Amager

Enorme gevinster ved en Østlig Ringvej uden om Amager

En sænketunnel langs Amagers østkyst kan i 2050 reducere trafikken i indre dele af København med 14 procent, fjerne knap hver fjerde lastbil ved Rådhuspladsen og årligt spare trafikanter for over fire millioner timer i trafikken