UgensErhverv.dk
Grøn glatførebekæmpelseUdlæggermaskinen er fyldt med letklinker og klar t

Grøn glatførebekæmpelse

Saint-Gobain Weber A/S indgår samarbejde med Banedanmark om grøn glatførebekæmpelse

01-11-2010

Banedanmark har indgået aftale med Saint-Gobain Weber A/S om at levere Leca letklinker til bekæmpelse af glatføre på landets stationer og perroner til vinter er underskrevet.

I øjeblikket udgår således en masse lastbiler fra Webers fabrik i Hinge med Leca letklinker til Banedanmarks afdelinger rundt om i landet. Leca letklinkerne skal anvendes på isglatte perroner, når vinteren for alvor viser tænder.

Hidtil har Banedanmark brugt både salt og urea til bekæmpelse af glatføre. Men begge produkter er dyre og uhensigtsmæssige for miljøet - og for vores firbenede venner. Og ved at skrifte til letklinker vil Banedanmark kunne reducere sin kvælstofudledning fra 400 tons årligt til nul.

Leca letklinker er et naturligt produkt - lavet af ler fra den danske undergrund - og derfor skånsomt og fuldstændigt ufarligt for miljøet. Samtidig er det langt billigere at anvende end både salt og urea. Og når foråret kommer igen, er der mindre oprydningsarbejde for Banedanmark, oplyser konsulent Anders Madsen, Weber.

”fortsætter…”



- Siden juli måned har vi sammen med Banedanmark testet letklinker på perroner, i udlæggermaskiner samt på et specialdesignet underlag af belægningssten med is, som er udviklet af vores Vedligeholdsafdeling, fortæller Anders Madsen, der undervejs har stået for forhandlingerne med Banedanmark.

- Vi er selvfølgelig meget tilfredse med - også på vegne af det danske miljø - at beslutningstagerne i Banedanmark er blevet overbevist om, at letklinker er et godt middel til glatførebekæmpelse, understreger anvendelsesteknisk chef Jesper Ketelsen, Leca Byggeinformation, Weber.

- Sidste år anvendte Banedanmark så meget strøelse, at det dækkede hele Danmark og mere til. Så sammen med Banedanmark kan vi i høj grad skåne miljøet for unødvendig belastning og forurening og samtidig effektivt bekæmpe isglatte perroner rundt om på landets togstationer, siger Jesper Ketelsen.

tøtte


Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Nykredit: Priser på ejerlejligheder vil falde i København næste år

Nykredit: Priser på ejerlejligheder vil falde i København næste år

Efter nogle år med store prisstigninger på ejerlejligheder i hovedstaden står priserne til at sætte sig i 2027. I de andre større byer vil et positivt momentum – set fra sælgernes side – derimod fortsætte

Ingen politisk logik i asbestregler

Ingen politisk logik i asbestregler

Må en person, der har gennemgået asbestautorisationskursus nedtage sin egen boligs asbesttag? Ifølge beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) er svaret på det spørgsmål NEJ!

Debat: AI-potentialet er stort for dem, der tør

Debat: AI-potentialet er stort for dem, der tør

Kunstig intelligens giver et hav af muligheder for at effektivisere og finde bedre løsninger på velkendte problemer. Det mener grundlægger og direktør af AI-platformen Meritur, Laust Kreiberg Fricke