Luk den forældede hjemmeside inden kunden ser den. Den gør mere skade end gavn
01-11-2010
En undersøgelse, foretaget for PR Konsortiet viser, at mange danske virksomheder ville gøre sig selv en tjeneste ved at lukke deres hjemmeside. Indholdet er så forældet og irrelevant, at virksomhederne var bedre tjent med kun at have en enkelt kontaktside med et telefonnummer.
- Undersøgelsen omfatter 45 virksomheder inden for bygge- og anlægssektoren, men vi har ingen grund til at tro, at andre sektorer har det bedre, siger kommunikationsrådgiver Carsten Sivertsen, PR Konsortiet.
Et af problemerne med hjemmesiderne er, at de ønsker at formidle nyheder, men at 48 pct. af de undersøgte hjemmesider kun har ’nyheder’, der er ældre end ni måneder.
Et andet problem er, at 56 pct. af de undersøgte virksomheder forsømmer at fortælle, hvorfor kunden lige skal vælge dem som leverandør:
- Det nytter ikke at bruge hjemmesiden til at fortælle den besøgende, at virksomheden er ’ærlig og kreativ’, at den ’sætter kunden i centrum’, eller at ’vi afleverer opgaven til tiden’. Det er rent tomgangssnak, og det er værdier, som kunden må tage for givet, siger Carsten Sivertsen.
Kvaliteten af billederne er også blevet undersøgt, og her er resultatet, at kun 11 pct. kan betegnes som fyldestgørende. Det handler bl.a. om, at billederne af det færdige byggearbejde er i så ringe kvalitet, at det – muligvis – professionelle stykke håndværk fremstår som dårligt arbejde. I et konkret tilfælde benytter virksomheden hjemmesiden til at vise fem billeder af den samme servicevogn.
- Det måske værste tilfælde, vi er stødt på, er en fynsk virksomhed, som nu på fjerde måned fortsat har en hjemmeside, der stort set udelukkende består af såkaldt mumletekst, altså den nonsens-fyldtekst, som grafikere lægger ind på hjemmesider, i annoncer og magasiner for at markere, hvor den endelige tekst skal stå.
Også her er det vores råd at få lukket hjemmesiden i en fart og blot have en enkelt side liggende med telefonnummeret på virksomheden.
Vi kan ikke med sikkerhed anslå problemets omfang, men vi ved, at der i Danmark er omkring 250.000 registrerede selskaber, og vi må antage, at en stor del af dem har behov for at gøre noget ved deres hjemmeside, siger Carsten Sivertsen.
Undersøgelsen viser i øvrigt, at de fleste hjemmesider fungerer godt – på det tekniske plan.
tøtte
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Tysk kvalitets siden 1860!
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Læs september 2026 udgaven her
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Nedbrydning og Miljøsanering
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Dansk importør af Bobcat
Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger
Efter nogle år med store prisstigninger på ejerlejligheder i hovedstaden står priserne til at sætte sig i 2027. I de andre større byer vil et positivt momentum – set fra sælgernes side – derimod fortsætte
Må en person, der har gennemgået asbestautorisationskursus nedtage sin egen boligs asbesttag? Ifølge beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) er svaret på det spørgsmål NEJ!
Kunstig intelligens giver et hav af muligheder for at effektivisere og finde bedre løsninger på velkendte problemer. Det mener grundlægger og direktør af AI-platformen Meritur, Laust Kreiberg Fricke