UgensErhverv.dk
Outline Vinduer satser på Danmark- Det er vigtigt, vi kan levere hurtigt og til den

Outline Vinduer satser på Danmark

Kompetent arbejdskraft og nærhed til markedet får Outline Vindue til at fastholde produktionen i Danmark

29-10-2010

- Ligesom mange andre produktionsvirksomheder har Outline Vinduer nøje overvejet fordelene og ulemperne ved at flytte produktionen til udlandet. Der er ingen tvivl om at en række lande både indenfor og udenfor Europa har væsentligt lavere udgifter til lønomkostninger.

Men at flytte dansk produktion ud for derefter at importere en større del tilbage giver ikke mening markedsmæssigt. Økonomisk kan det være en fordel, men nærheden til markedet er afgørende for os og vi ønsker at bidrage med at beholde de danske arbejdspladser som i forvejen er under pres på grund af krisen.

Det siger virksomhedens produktionsdirektør Jens Sørensen.

Han mener, at det er en ulempe at kappe båndene mellem udvikling, produktion, salg og marketing, tilføjer han. Derfor er alle disse enheder samlet under samme tag på fabrikken i Farsø.

”fortsætter…”



- En af de vigtigste grunde til at beholde produktionen i Danmark er, at Outline Vinduer konstant har fokus på at have kortest mulige leveringstid og det kan lade sig gøre fordi vi er dansk producerende og fabrikken ligger lige i baghaven. Det er vigtigt for vores kunder at få vinduerne hurtigst muligt og i den bedste kvalitet..

Kvaliteten er i højsædet og netop den danske arbejdskraft er yderst faglig kompetent. Virksomheden er meget bevidst om at opkvalificere produktionsmedarbejderne og tilbyder dem en uddannelse som produktionsassistenter, som er et initiativ udviklet i samarbejde med VinduesIndustrien, siger Jens Sørensen.

- Miljøet har også været en afgørende faktor for at beholde produktionen i Danmark, da vi tror på vigtigheden i at mindske CO2 udslippet og fokuserer på, at produktionen af et vindue skal påvirke miljøet mindst muligt. Vi har øje for natur, dyr og mennesker og derfor er størstedelen af vores produkter FSC certificeret. For os giver det god mening at sikre den direkte vej ud til forbrugeren via minimal transport. Vi henter vores kvalitetstræ i de kolde svenske skove og forarbejder træet herhjemme hvor vinduet også bliver produceret og derefter leveret ud til den danske forbruger. Kort og godt, fremhæver Jens Sørensen.

- Beslutningen indebærer naturligvis en vedholdende indsats for at opretholde en konkurrencedygtig produktion i Danmark. Det gælder om, at virksomhedens processer og produktionssystemer er effektive og at organisationen og ledelsen er trimmet til opgaven, understreger produktionsdirektøren.

tøtte



Brochurer

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

Der er brug for en profil, oplyser EjendomDanmark i en kort pressemeddelelse

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

I Danmark er der ingen garanti for fejlbeskyttelse, hvis en plug-in-solcelle tilsluttes direkte i en stikkontakt

Ineffektivt og bureaukratisk affaldstilsyn

Ineffektivt og bureaukratisk affaldstilsyn

Hele formålet med affaldstilsynet er nemlig gået tabt i embedsværkets opbygning af bureaukrati og administration

Asbest på installationslærlinges skema

Asbest på installationslærlinges skema

Teknikerlærlinge skal obligatorisk lære om asbest på uddannelsens grundforløb. Lærlingene skal kunne vurdere, om de selv må udføre en opgave, eller om den skal håndteres af en asbestautoriseret virksomhed