BAT og Grønlands Arbejdsgiverforening indgår aftale om jobformidling
29-10-2010
- Der er gang i byggeriet i Grønland. Mange danske bygningsarbejdere prøver lykken og tager til Grønland for at arbejde. For de fleste går det godt, men der er også eksempler på uenigheder og brud på de indgåede kontrakter. Private jobformidlingsfirmaer tager sig godt betalt for at formidle jobs til grønlandske virksomheder, oplyser Peter Hougaard Nielsen, formand for BA T, Bygge,- Anlægs- og Trækartellet
På den baggrund har BAT indgået en samarbejdsaftale med Grønlands Arbejdsgiverforening om formidling af jobs.
Aftalen betyder, at medlemmer af Grønlands Arbejdsgiverforening kan få formidlet først og fremmest bygningsarbejdere ganske gratis gennem kontakt til udvalgte afdelinger i BATs medlemsforbund.
- Vi synes det er urimeligt, at virksomheder har skullet betale 3.000 for at få en dansk bygningsarbejder til Grønland. Vi synes det er en god service både overfor virksomhederne og overfor vores medlemmer at kunne formidle uden ekstra udgifter, siger Peter Hougaard Nielsen.
”fortsætter…”
Aftalen betyder også, at de virksomheder der ønsker at benytte sig af formidlingen forpligter sig til at anvende en standardansættelseskontrakt, som er udviklet i et samarbejde mellem BAT og Grønlands Arbejdsgiverforening. Kontrakten supplerer GA’s overenskomst med den grønlandske fagbevægelse, SIK i forhold til løn, arbejdstid, rejser og indkvartering.
- Vi har desværre haft en del sager tidligere med manglende indbetaling af feriepenge, uberettigede fyringer og manglende frirejser. Vi er meget tilfredse med, at vi nu med de fælles ansættelseskontrakter i langt højere grad kan sikre, at danske bygningsarbejdere kommer til at arbejde under ordnede og aftalte forhold i Grønland, siger Peter Hougaard Nielsen.
tøtte
Se mere om aftalen her…
Tysk kvalitets siden 1860!
Vinduer, døre, trapper og kviste
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Lad os gøre det sammen
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Læs september 2026 udgaven her
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger
Efter nogle år med store prisstigninger på ejerlejligheder i hovedstaden står priserne til at sætte sig i 2027. I de andre større byer vil et positivt momentum – set fra sælgernes side – derimod fortsætte
Må en person, der har gennemgået asbestautorisationskursus nedtage sin egen boligs asbesttag? Ifølge beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) er svaret på det spørgsmål NEJ!
Kunstig intelligens giver et hav af muligheder for at effektivisere og finde bedre løsninger på velkendte problemer. Det mener grundlægger og direktør af AI-platformen Meritur, Laust Kreiberg Fricke