UgensErhverv.dk

Inspiration til vvs-branchen

Nyt kompetencecenter skal inspirerer vvs-branchen

26-10-2010

Geberit har netop slået dørene op for et nyt kunde- og kompetencecenter i det nyetablerede hovedsæde i Lystrup, hvor showroom kombineres med kurser og uddannelsesforløb. Formålet er et professionelt forum for viden og sparring inden for vvs-installationer, og interessen er allerede stor i vvs-branchen.

Hovedsædets nye kompetencecenter skal være med til at styrke Geberits position som markedsleder inden for installationssystemer. Samtidig forventer virksomheden at indgå i yderligere sparring med aktører inden for forsynings- og afløbssystemer, hvor rådgivning om for eksempel korrosion, sikkerhed og hygiejne i rør er vejen frem.

- Vi er i en branche, der de seneste år har mærket presset fra krisen, men samtidig oplever vi en stor efterspørgsel på den erfaring, som Geberit har bygget op gennem mange år. I samarbejde med branchens aktører kan vi kan vi tilbyde de mest optimale bygningsinstallationer, hvad angår både økonomi og teknik, forklarer landechef for Geberit Danmark, Bent Knudsen.

Geberit tilbyder yderligere inspiration og opkvalificering gennem kunde- og kompetencecentrets gratis ét-dagskurser og længere uddannelsesforløb.

Når der er hentet ny inspiration og viden, er det let at føre idéerne ud i livet. Geberits nye kunde- og kompetencecenter er nemlig opført i sammenhæng med virksomhedens nye danske hovedsæde, der blandt andet huser nye lagerfaciliteter.

Derfor kan Geberit nu levere fra dag til dag. Det giver større fleksibilitet for grossister og vvs-installatører.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Nykredit: Priser på ejerlejligheder vil falde i København næste år

Nykredit: Priser på ejerlejligheder vil falde i København næste år

Efter nogle år med store prisstigninger på ejerlejligheder i hovedstaden står priserne til at sætte sig i 2027. I de andre større byer vil et positivt momentum – set fra sælgernes side – derimod fortsætte

Ingen politisk logik i asbestregler

Ingen politisk logik i asbestregler

Må en person, der har gennemgået asbestautorisationskursus nedtage sin egen boligs asbesttag? Ifølge beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) er svaret på det spørgsmål NEJ!

Debat: AI-potentialet er stort for dem, der tør

Debat: AI-potentialet er stort for dem, der tør

Kunstig intelligens giver et hav af muligheder for at effektivisere og finde bedre løsninger på velkendte problemer. Det mener grundlægger og direktør af AI-platformen Meritur, Laust Kreiberg Fricke