UgensErhverv.dk

Udbud: Retsbygning, Roskilde

Slots- og Ejendomsstyrelsen ønsker tilbud på opførelse af ny retsbygning i Roskilde

22-10-2010

Slots- og Ejendomsstyrelsen har udbudt opgaven medprojektering, anlæg, drift, forsyning, vedligehold og rengøring af en ny bygning for Retten i Roskilde med en forventet varighed af ca. 20 år fra aflevering.

Opgaven udbydes som et OPS-projekt og den opførte bygning skal ejes af den ordregivende myndighed og skal opføres på en grund, der ejes af den ordregivende myndighed.

Retsbygning skal være på ca. 6.300 kvm. etageareal og ca. 600 kvm. kælder.

tøtte

Se hele udbuddet her…

Brochurer

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

Der er brug for en profil, oplyser EjendomDanmark i en kort pressemeddelelse

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

I Danmark er der ingen garanti for fejlbeskyttelse, hvis en plug-in-solcelle tilsluttes direkte i en stikkontakt

Ineffektivt og bureaukratisk affaldstilsyn

Ineffektivt og bureaukratisk affaldstilsyn

Hele formålet med affaldstilsynet er nemlig gået tabt i embedsværkets opbygning af bureaukrati og administration

Asbest på installationslærlinges skema

Asbest på installationslærlinges skema

Teknikerlærlinge skal obligatorisk lære om asbest på uddannelsens grundforløb. Lærlingene skal kunne vurdere, om de selv må udføre en opgave, eller om den skal håndteres af en asbestautoriseret virksomhed