UgensErhverv.dk

Overenskomst for byggeriet

Treårig aftale med 70.000 bygningsarbejdere er i hus.

19-02-2004

Treårig aftale med 70.000 bygningsarbejdere er i hus.


Arbejdsgiverne i Dansk Byggeri har indgået en overenskomst med SiD og TIB, der omfatter omkring 70.000 bygningsarbejdere.

I aftalen er der blandt andet sammenskrevet en række overenskomster og prislister fra henholdsvis Danske Entreprenører og BYG, der sidste år fusionerede,

De nye, enkle overenskomster vil gøre det lettere og smidigere for alle parter, mener Dansk Byggeri, TIB og SiD samstemmende.

- Det har været lange forhandlinger - det har været hårdt, men til gengæld er vi landet med noget, som vi mener er ansvarligt og grundigt gennemarbejdet, udtaler formand for Dansk Byggeri, Povl Christensen.

Aftalen mellem Dansk Byggeri, SiD og TIB indeholder følgende hovedpunkter:
- Pensionen forhøjes over tre år til 10,8 %
- Barselsorloven udvides med fire uger før fødslen og seks uger efter fødslen
- Løn under sygdom hæves til 118 kr. for TIB og 120 kr. for SiD. Perioden forlænges til fire uger.
- En uges fri med løn i tilfælde af barns indlæggelse på hospital
- Minimumssatserne forhøjes med 2,25 kr. i timen hvert år i tre år
- Akkordsatser forhøjes med to-tre 3 % pr. år
- Lærlinge får 4,5 % pr. år plus bedre pensionsvilkår

De tre parter vurderer, at aftalen rent omkostningsmæssigt svarer til de øvrige overenskomster, som er indgået i 2004.

Ud over de 70.000 medarbejdere, der er direkte berørt af aftalen, er den traditionelt retningsgivende for de i alt 175.000 medarbejdere inden for byggeri, anlæg og byggeindustri.
-ls.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 42/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 42/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Kriminelle har 8-sporet motorvej til at udnytte offentlige udbud i EU

Kriminelle har 8-sporet motorvej til at udnytte offentlige udbud i EU

3F og Det Europæiske Bygnings- og Træarbejderforbund efterlyser en stærkere indsats for at bekæmpe kriminalitet på det danske arbejdsmarked

Vigtigt at fastholde stærk kultur under vokseværk

Vigtigt at fastholde stærk kultur under vokseværk

- Vi konkurrerer med globale spillere, men vores styrke er, at vi udvikler løsninger tæt på markedet og tilpasser os lokale behov. Min opgave er at fastholde vores kultur, mens vi vokser, siger Dana Lims administrerende direktør, Lars Christensen

Tredje kvartal 2026 var byggeriets travleste i fire år

Tredje kvartal 2026 var byggeriets travleste i fire år

Nye tal fra Håndværkerindekset viser 18.976 bygge- og renoveringsopgaver i tredje kvartal. Det er 24 procent flere end året før – og det højeste antal i et tredje kvartal siden 2022. Fremgangen ses i næsten alle håndværksbrancher