Århus Kommune ønsker tilbud på byggeledelse vedr. projektet Urban Mediaspace
20-10-2010
Århus Kommune står over for realiseringen af projektet Urban Mediaspace, der omfatter et nyt centralt havnebyrum og multimediehus i Århus. Projektet indgår som en del af udviklingen af de bynære havnearealer.
Det samlede projekt omfatter en arealomforandring på ca. 85 000 kvm. (heraf udgør bygning 3.250 kvm.), et bygningskompleks på ca. 28.000 kvm. over terræn og ca. 11.500 kvm. under terræn, et fuldautomatiseret underjordisk parkeringsanlæg med plads til 1.000 biler, et ankomstområde i terræn på 11.500 kvm. for håndtering af diverse trafikformer samt åbning af den sidste del af Århus Å.
Byggeledelsen på projektet er opdelt i 2 selvstændige funktioner benævnt hhv. "Byggepladsledelse" og "Bygherrens byggeledelse".
Byggepladsledelsen varetages af NCC Danmark A/S og omfatter planlægning og tidsmæssig ledelse af det daglige arbejde på byggepladsen herunder styring og koordinering af samtlige entrepriser og arbejder på pladsen samt ledelse, styring og koordinering af byggepladsforanstaltninger og sikkerheds- og sundhedsarbejdet.
Udbuddet omfatter den resterende byggeledelsesfunktion benævnt "Bygherrens byggeledelse", der omfatter overordnet byggeledelse, herunder alle ydelser vedrørende kontraktforhold, kvalitet og økonomi i relation til alle entrepriser og arbejder.
Tilsyn varetages af totalrådgiveren Schmidt Hammer Lassen Architects.
Anlægsarbejderne foregår i perioden medio 2011 til ultimo 2015, men byggeledelsesfunktionen inddrages allerede fra primo april 2011 i forbindelse med igangsætningen af hovedprojekteringen.
tøtte
Se hele udbuddet her…
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Fra Typehus til Drømme Villa
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Vinduer, døre, trapper og kviste
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Nedbrydning og Miljøsanering
Der er brug for en profil, oplyser EjendomDanmark i en kort pressemeddelelse
I Danmark er der ingen garanti for fejlbeskyttelse, hvis en plug-in-solcelle tilsluttes direkte i en stikkontakt
Hele formålet med affaldstilsynet er nemlig gået tabt i embedsværkets opbygning af bureaukrati og administration
Teknikerlærlinge skal obligatorisk lære om asbest på uddannelsens grundforløb. Lærlingene skal kunne vurdere, om de selv må udføre en opgave, eller om den skal håndteres af en asbestautoriseret virksomhed