UgensErhverv.dk

Udbud: Rådgivningssystem

Vejdirektoratet ønsker tilbud på rådgivning - entrepriseafregningssystem (Job-manager)

27-09-2010

Vejdirektoratet har udbudt opgaven med levering af et rådgivnings- og entrepriseafregningssystem (Job-manager) til Tilsyn og entreprisestyring i Fløng.


JobManager er Vejdirektoratets internetbaserede entrepriseafregningssystem til brug for afregning af anlægs- og driftsarbejder. Den opgave som nu udbydes, omfatter varetagelse af Vejdirektoratets anvendelse af systemet.

Opgaven består i:
• som Administrator: Varetagelsen af den daglige drift af afregningssystemet, herunder oprettelse af entrepriser, indlæsning af indeks, løbende support (telefonisk/pr mail) til brugerne samt administration af brugere, udtræk fra databasen til brug for budgetopfølgninger, tilretninger af vejledninger etc. Timetallet vil variere over året, typisk ca. 2 dage pr. uge, dog max 800 timer pr. år,
• som Underviser: Opgaven omfatter undervisning af brugere i brugen af systemet. Timetallet vil variere over året/måneden. Forventeligt max 350 timer pr. år,
• som Teknisk rådgiver: Opgaven omfatter teknisk rådgivning vedrørende videreudvikling og implementering og består blandt andet i at bidrage til videreudviklingen af entrepriseafregningssystemet, udarbejdelse af use-cases til leverandøren af systemet, foretage test af systemet samt ad hoc opgaver indenfor entrepriseafregning i regi af systemet. Timetallet vil variere over året/måneden. Forventeligt ca. 750 timer pr. år.

tøtte

Se hele udbuddet her…

Brochurer

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

Der er brug for en profil, oplyser EjendomDanmark i en kort pressemeddelelse

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

I Danmark er der ingen garanti for fejlbeskyttelse, hvis en plug-in-solcelle tilsluttes direkte i en stikkontakt

Ineffektivt og bureaukratisk affaldstilsyn

Ineffektivt og bureaukratisk affaldstilsyn

Hele formålet med affaldstilsynet er nemlig gået tabt i embedsværkets opbygning af bureaukrati og administration

Asbest på installationslærlinges skema

Asbest på installationslærlinges skema

Teknikerlærlinge skal obligatorisk lære om asbest på uddannelsens grundforløb. Lærlingene skal kunne vurdere, om de selv må udføre en opgave, eller om den skal håndteres af en asbestautoriseret virksomhed