UgensErhverv.dk

Gentoftes arkitekturperler på nettet

Elektronisk atlas over Gentofte Kommunes bygninger er et besøg i landets fineste moderne arkitektur.

26-01-2005

Arne Jacobsen, Mogens Lassen og Henning Larsen. Alle de store koryfæer i moderne dansk arkitektur har opført bygninger i Gentofte Kommune.

Udover klassikerne giver Gentoftes nye kommuneatlas dog også adgang til oplysninger om kommunens øvrige 15.000 bygninger.

Atlasset findes både i bogform og er tilgængeligt på nettet med angivelse af de enkelte bygningers bevaringsværdi og fotografier af dem.

Oplev Gentoftes arkitekturperler på www.kommuneatlas.dk/gentofte

- nn

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Kasketforvirring i certificeringsordning

Kasketforvirring i certificeringsordning

Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Førerløse tog på Københavns S-bane

Førerløse tog på Københavns S-bane

Projektet indledes på strækningen København Syd – Hellerup, men hele det københavnske S-togsnet forventes førerløst i 2040