UgensErhverv.dk

Boligforeninger klar til at investere i 2011

Antallet af byggeopgaver i boligforeninger vil stige, vurderer AB Gruppen A/S

07-09-2010

- Flere boligforeninger har holdt igen i indeværende år, men bl.a. på grund af praktisk nødvendighed og den lave rente, så planlægger flere foreninger at sætte byggearbejder i gang i 2011. Det vurderer AB Gruppen A/S, som står på hjemmesiden Andelsportal.dk

På Andelsportal.dk kan andelsboligforeninger indsende byggeopgaver, og hjemmesiden formidler så kontakt til et landsdækkende netværk af håndværkere, rådgivere og administratorer.

- Vi kan sagtens mærke, at mange boligforeninger har holdt lidt igen. Men meldingen fra både foreninger og leverandører er, at man vil prøve at udnytte de fordelagtige prisforhold, der er på markedet lige nu, siger Martin Borgstrøm, der er direktør for Andelsportal.dk.


”fortsætter…”



Nicolai Ryding, der er formand i en andelsboligforening på Østerbro i København, forklarer, at foreningen ikke har haft de helt store byggeprojekter fra foreningens vedligeholdelsesplan i 2010
- Men vi har dog haft nogle svampesager i nogle kælderrum. Alt tyder dog på, at vi skal sætte nogle store projekter i gang i 2011, når vi formentlig skal have kigget på både vinduer, facade og tag på samme tid, siger Nicolai Ryding.

Hos administrationsselskabet Datea, der administrerer cirka 800 boligforeninger, ser man også positivt på det kommende år.
- Vi forventer, at der kommer mange større byggesager næste år, fordi renten er så lav, at foreningerne kan optage et billigt lån til udgiften, siger Anette Dyhl, der er afdelingsdirektør i Dateas afdeling for foreningsejendomme.

Datea fornemmer, at flere foreninger enten er nødsaget til at gennemføre deres renoveringer, eller simpelthen vælger at gøre det i 2011 på grund af de fordelagtige økonomiske forhold.

tøtte



Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Ineffektivt og bureaukratisk affaldstilsyn

Ineffektivt og bureaukratisk affaldstilsyn

Hele formålet med affaldstilsynet er nemlig gået tabt i embedsværkets opbygning af bureaukrati og administration

Fokus på prisen skader sikkerhed ved tagarbejde

Fokus på prisen skader sikkerhed ved tagarbejde

Virksomhederne har ifølge ny rapport svært ved at forstå og/eller omsætte tagreglerne til konkrete sikkerhedsinitiativer, og tekniske hjælpemidler anvendes forkert eller ikke er egnet til opgaven

Revision af Bygningsreglementet primo 2027

Revision af Bygningsreglementet primo 2027

Formålet er at gøre reglerne enklere og mere anvendelige, så det bliver lettere at renovere, omdanne og opføre nyt byggeri

Ny pulje til bygherrer, der vil eksperimentere med biobaserede byggematerialer

Ny pulje til bygherrer, der vil eksperimentere med biobaserede byggematerialer

Halm, græs og hamp fra danske marker kan blive til fremtidens byggematerialer. Men vejen fra mark til færdigt byggeri kræver, at landmænd, materialeproducenter og bygherrer finder hinanden. Og at nye løsninger bliver prøvet af i praksis