Det nye tunnelanlæg ved Bispetorv Bycenter i Hjørring indvies i dag og åbner i morgen
07-09-2010
I dag (tirsdag den 7. september 2010 kl. 13.00), dagen før den officielle åbning af det nye Føtex varehus, indvies det nye tunnelanlæg ved Bispetorv Bycenter. Indvielsen forestås af Hjørrings borgmester Arne Boelt, og indvielsen markerer samtidig overdragelsen af tunnel- og vejanlægget fra Ejendomsselskabet Wenbovej A/S til Hjørring Kommune. Det nye tunnel- og vejanlæg bliver herefter kommunalt vejanlæg.
- Det har i mange år været byens store ønske at få denne fysiske forbindelse til Svanelunden og det ønske opfyldes nu som en del af Bispetorv–projektet, siger en af bygherrerne, Søren Pedersen, fra Ejendomsselskabet Wenbovej.
- Infrastrukturen fra midtbyen til den nye bydel med Bispetorv Bycenter og kommunens kommende plejecenter, ældreboliger m.v. er af afgørende betydning for funktionen af det nye byområde, siger Søren Pedersen.
Hjørring Kommune har valgt at supplere tunnel- og vejanlægget med et tunnelrør for gående og cyklister under Parallelvej, der vil komme op på det vestlige hjørne ved Markedsgade.
Det samlede tunnel- og vejanlæg vil for alvor binde byen sammen mellem gågaden i midtbyen, Metropol, Bispetorv Bycenter og Svanelunden, der samtidig forbedrer sikkerheden for de bløde trafikanter og gående.
Bispetorv Bycenter
Ejendomsselskabet Wenbovej A/S er bygherre på Bispetorv Bycenter i Hjørring
Omfang: 41.500 kvm
Anvendelse: Butik, dagligvare, kontor, bolig, off.inst., hotel m.m.
Opføres fra 2010 ift. indviduelle aftaler med de kommende brugere.
De første brugere forventes at tage butikker i brug i september 2010
HP Projektudvikling A/S udvikler projektet og HP Byg A/S er totalentreprenør på byggerierne.
tøtte
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Vinduer, døre, trapper og kviste
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Hele formålet med affaldstilsynet er nemlig gået tabt i embedsværkets opbygning af bureaukrati og administration
Virksomhederne har ifølge ny rapport svært ved at forstå og/eller omsætte tagreglerne til konkrete sikkerhedsinitiativer, og tekniske hjælpemidler anvendes forkert eller ikke er egnet til opgaven
Formålet er at gøre reglerne enklere og mere anvendelige, så det bliver lettere at renovere, omdanne og opføre nyt byggeri
Halm, græs og hamp fra danske marker kan blive til fremtidens byggematerialer. Men vejen fra mark til færdigt byggeri kræver, at landmænd, materialeproducenter og bygherrer finder hinanden. Og at nye løsninger bliver prøvet af i praksis