UgensErhverv.dk
Hæderspris til forskningscenterFra overrækkelsen ses fra venstre Hans Peter Jense

Hæderspris til forskningscenter

Forskningscenter for energineutralt byggeri på Aalborg Universitet hædres med Alectia-Prisen

26-08-2010

Nyt ’Strategisk forskningscenter for energineutralt byggeri’ på Aalborg Universitet modtog i går ALECTIA-Fondens pris på 250.000 kr. for deres tværvidenskabelige forskning i at udvikle fremtidssikrede energineutrale koncepter til byggebranchen.

Energiforbruget i byggeriet udgør 40 pct. af Danmarks energiforbrug. Byggesektoren spiller derfor en central rolle ved fremtidens reduktion af drivhusgasser og omlægning af energiforsyningen til vedvarende energi. Det er baggrunden for, at ’Strategisk Forskningscenter for Energineutralt Byggeri (ZEB)’ sidste år blev oprettet på Aalborg Universitet.

- Vi har valgt at give Alectia-Prisen til forskningscenteret ZEB (Zero Energy Building), da centeret udmærker sig ved at fokusere på en tværvidenskabelig tilgang til at udvikle nye koncepter og løsninger for, i samarbejde med industrien, at skabe den nødvendige basis for en langsigtet bæredygtig udvikling i byggesektoren. Det er et glimrende initiativ, som vi meget gerne støtter op om, siger formand for Alectia-Fonden, Hans Peter Jensen, om motivationen for årets prisuddeling.

- Vi mener, det er vigtigt at styrke samarbejdet mellem erhvervslivet og den forskning og udvikling, som finder sted på universiteterne. Alectia-Fonden støtter tiltag, der arbejder på at styrke dansk ingeniørvirksomheds anseelse lokalt og internationalt, og hvor den økonomiske indsprøjtning på 250.000 kr. kan gøre en forskel. Vi håber derfor, at prisen kan være med til at styrke forskningsgruppens formidlingsaktiviteter og det kan være med til at give et tættere samarbejde med industrien, siger Hans Peter Jensen.

"fortsætter..."






I rådgivningsbranchen hilses gruppen og dens indsats velkommen. Adm. direktør Ingelise Bogason fra Alectia A/S peger på nødvendigheden af at tænke tværfaglig og bæredygtighed sammen:

- I byggebranchen oplever vi heldigvis flere og flere energirigtige projekter. Alectia er eksempelvis på vinderholdet i at opføre Navitas Park, der bliver Danmarks største lavenergibyggeri. Men der er lang vej endnu for at opnå energineutralitet. Vi har derfor alle i branchen en interesse og et ansvar i at skabe en større forståelse blandt kunder og samarbejdspartnere for vigtigheden af at tænke i bæredygtige løsninger.

Vi skal have meget mere dialog og samarbejde mellem rådgivere og investorer, developere og bygherrer samt arkitekterne for at synliggøre effekten af alle de valg, der bliver taget. På den måde kan vi øge kreativiteten i de fælles koncepter og opgaveløsninger, så energien kommer endnu mere i højsædet. Vi håber, at forskningscenteret kan være med til at synliggøre vigtigheden i at tænke tværfaglighed og bæredygtighed sammen, siger Ingelise Bogason.

Det er 6. gang ALECTIA-Prisen uddeles. I 2009 gik prisen til Sundhedsgruppen, en ny forskningsgruppe ved DTU, der fokuserer på at skabe sammenhænge og koordination på tværs af sundhedssektorens enheder. Tidligere vindere af ALECTIA-Prisen er inden for områder som vand og miljø, indeklima og energi samt arbejdsmiljø.

tøtte


Brochurer

Klager over grusgravning er sjældent opsættende

Klager over grusgravning er sjældent opsættende

I perioden 2021 til og med 31. juli 2026 har der været 172 klagesager om råstofindvinding. Kun 59 af sagerne har klagen haft opsættende virkning

En lille ændring med stor betydning

En lille ændring med stor betydning

Kulturhuset Trommen har fået nyt liv gennem en opgradering af ovenlysvinduerne. Med genbrug af den eksisterende konstruktion og nye glasløsninger er lysoplevelsen markant forbedret uden at lukke huset eller gå på kompromis med arkitekturen

Aart får ansvaret for stor opdatering af Rosenborg Slot

Aart får ansvaret for stor opdatering af Rosenborg Slot

Slottet får et nyt underjordisk skatkammer, moderne publikumsfaciliteter og en delvis genskabelse af den historiske voldgrav. Nu har et bedømmelsesudvalg udpeget Aart som vinder af arkitektkonkurrencen om Rigets nye skatkammer

Viden om historiske oversvømmelser skylles ud med badevandet

Viden om historiske oversvømmelser skylles ud med badevandet

Oversvømmelser handler ikke kun om voldsomt vejr og klimaforandringer. Ny undersøgelse af 150 års oversvømmelser i Holstebro viser, hvordan historisk viden om vandets veje forsvinder, når byer udvikler sig