UgensErhverv.dk

Fjern multimedieskatten nu!

Multimedieskatten har sat en stopper for erhvervsudviklingen, mener Dansk Byggeri som vil have skatten fjernet

25-08-2010

I forbindelse med forhandlingerne om næste års finanslov opfordrer Dansk Byggeri til, at multimedieskatten afskaffes. I en undersøgelse blandt organisationens medlemmer oplyser 20 pct. af virksomhederne, at de på grund af multimedieskatten er tilbageholdende med eller har stoppet planlagte investeringer i nye it-baserede forretningsprocesser, som ellers kunne bane vejen for effektivisering og højere produktivitet.

- Det er grotesk, at politikerne vælger at beskatte et område, der for alvor kunne være med til at styrke dansk erhvervslivs konkurrenceevne. Skal vi som samfund kunne opretholde en høj levestandard sammenlignet med vores nabolande, er vi nødt til at være mere effektive og innovative både på det danske hjemmemarked og på eksportmarkederne.
Her har multimedieskatten vist sig at trække i den forkerte retning, siger Michael H. Nielsen, direktør i Dansk Byggeri.

”fortsætter…”



Multimedieskatten har længe været kritiseret fra flere sider, ikke mindst fra Dansk Byggeri. Her peger Michael H. Nielsen udover stoppet for it-investeringer også på det ekstra administrationsarbejde, som arbejdsgiverne er blevet pålagt i forbindelse med skatten og den spildtid, som opstår når medarbejderne siger nej til pc og mobiltelefon.

- Byggeerhvervet har hidtil været optaget af at digitalisere og effektivisere kommunikations- og forretningsprocesser, men når medarbejderne afleverer deres it-værktøjer på virksomheden ved arbejdsdagens ophør og afhenter dem igen dagen efter, giver det et stort tidsspilde i en branche, hvor man hver dag arbejder nye steder - ofte fjernt fra selve virksomheden, siger Michael H. Nielsen.

- Vi har lige fra begyndelsen været bekymrede for multimedieskattens "sideeffekter". Vores undersøgelse viser, at vores bekymring var velbegrundet. Multimedieskatten er et politisk fejlskud, men en fejl bliver ikke mere rigtig af, at man fastholder den. Derfor vil vi opfordre politikerne til at benytte den kommende finanslovsaftale til at fjerne multimedieskatten, siger Michael H. Nielsen.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Ingen politisk logik i asbestregler

Ingen politisk logik i asbestregler

Må en person, der har gennemgået asbestautorisationskursus nedtage sin egen boligs asbesttag? Ifølge beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) er svaret på det spørgsmål NEJ!

Private må selv fjerne farlige stoffer – bortset fra asbest

Private må selv fjerne farlige stoffer – bortset fra asbest

I modsætning til asbest må private boligejere fjerne eksempelvis PCB og blyholdig maling

E-avis: Fremtidens Spejderhytter er et overvældende syn i Mester & Svend 5

E-avis: Fremtidens Spejderhytter er et overvældende syn i Mester & Svend 5

I seneste udgave af Mester & Svend raser 3F over AFU-fonden og vil have et reelt kædeansvar indført. I avisen kan du også læse om, at EU må har dumpet en lang række af sikkerhedssko, og så kan du se flotte billeder af Fremtidens Spejderhytter

De samme sikkerhedsbrister går igen på tværs af forsyningssektoren

De samme sikkerhedsbrister går igen på tværs af forsyningssektoren

Danske forsyningsanlæg er i højrisiko for hybridangreb. Derfor offentliggør rådgiverkoncernen Sweco nu et notat med konkrete anbefalinger til, hvordan den kritiske infrastruktur kan sikres