Roslev Trælasthandel køber Herning Tømmergaard & Byggecenter og Midtjysk Byggecenter i Ikast, der dermed begge forlader XL-Byg
19-08-2010
Det var ønsket om et generationsskifte, der er baggrunden for aftalen om, at Roslev Trælasthandel A/S overtager alle aktier i Herning Tømmergård & Byggecenter A/S og søsterselskabet Midtjysk Byggecenter A/S i Ikast, oplyser adm. direktør og hovedaktionær i det familieejede Roslev Trælasthandel A/S, Jørgen S. Hansen.
Roslev Trælasthandel A/S har i forvejen afdelinger i Holstebro og Skive med tilsammen ca. 100 medarbejdere. Herning Tømmergård & Byggecenter A/S og Midtjysk Byggecenter A/S tæller tilsammen ca. 90 medarbejdere.
- Forhandlingerne har stået på gennem nogen tid, og vi har herigennem kunnet konstatere, at de to virksomheder har mange værdier til fælles. Det giver et godt grundlag for den fortsatte udbygning af begge virksomheder. Geografisk set ligger vi også godt i forhold til hinanden, udtaler Jørgen S. Hansen, der forventer en styrkelse af den samlede virksomhed og at Roslev Trælasthandel med overtagelsen vil nå en årsomsætning på over 500 mio. kr. i år.
Ved overtagelsen forlader både Herning Tømmergård & Byggecenter A/S og Midtjysk Byggecenter A/S indkøbssamarbejdet XL-byg og vil fremover i stedet drage fordel af indkøbssamarbejdet Danbuy, som Roslev Trælasthandel A/S er medlem af.
Nu også detailsalg
Roslev Trælasthandel A/S er primært baseret på levering af byggematerialer til byggefirmaer over hele landet. Med købet af Herning Tømmergård & Byggecenter A/S og Midtjysk Byggecenter A/S får Roslev Trælasthandel A/S ligeledes en platform indenfor detailsalg.
Herning Tømmergård & Byggecenter A/S og Midtjysk Byggecenter A/S er stiftet af de tre hidtidige ejere Aksel Hvid, Leo Jørgensen og Henning Andersen, hvoraf de to førstnævnte fortsætter i virksomheden i deres nuværende stillinger.
Henning Andersen overtager posten som formand for bestyrelsen i det fortsættende selskab, Roslev Trælasthandel A/S.
Roslev Trælasthandel A/S blev grundlagt helt tilbage i år 1900 i landsbyen Roslev nord for Skive. Firmaet blev i 1983 overtaget af nu afdøde Ole S. Hansen som i 1995 overlod ledelsen til sin søn Jørgen S. Hansen. Roslev Trælasthandel A/S opkøbte i 1993 Poul Andersens Tømmerhandel A/S i Holstebro og i 2004 aktiviteterne i Anco Skive.
-los
Lad os gøre det sammen
Læs september 2026 udgaven her
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Dansk importør af Bobcat
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Ifølge by-, land- og transportminister Signe Munk (SF) har flere kommuner stillet skærpede planlægningsmæssige afstandskrav i deres lokalplaner
En ny analyse anslår den samlede mængde bygge- og anlægsaffald til omkring 7,5 mio. ton om året – cirka 3 mio. ton mere end registreret i den nationale statistik. Kun 23 procent bliver genanvendt og bearbejdet og kan indgå i nye produkter
Der er ifølge DI byggeri nye regler på vej for de standarder, som virksomheder bruger til at dokumentere, at deres produkter lever op til EU-reglerne