Erhvervsbyggeriet er i stigning. Boligbyggeriet forstsætter med at falde
13-08-2010
Det påbegyndte etageareal til erhvervsbygninger er steget 6 pct. i andet kvartal 2010 sammenlignet med første offentliggørelse af samme kvartal året før. Det er første gang siden fjerde kvartal 2006, at der er en stigning fra år til år i påbegyndelsen af erhvervsbygninger.
Der kan imidlertid være tale om en udskydelse af byggeprojekter fra første kvartal som følge af det strenge vintervejr, fremhæver Danmarks Statistik i den nye opgørelse over byggevirksomheden for 2. kvartal 2010.
Opgørelsen viser også, at nedgangen i det påbegyndte etageareal til beboelsesbygninger fortsætter med en reduktion på 15 pct. i forhold til andet kvartal 2009. Målt på antal påbegyndte boliger var der tale om et fald på 8 pct. En tendens der stort set har varet ved siden andet kvartal 2006.
”fortsætter…”
Fremgangen i påbegyndelsen af etageareal til erhvervsbygninger, dvs. bygninger til brug for produktion, administration mv., på 6 pct. skyldes en stigning på 21 pct. i påbegyndelsen af bygninger til kontor og handel, når andet kvartal sammenlignes med den første offentliggørelse af samme kvartal året før.
Der er en lille tilbagegang på 6 pct. i påbegyndelsen af bygninger til landbrug m.m., mens påbegyndelsen af bygninger til fabrikker og værksteder er uændret.
Faldet i antallet af påbegyndte boliger skyldes hovedsageligt et stort fald i påbegyndelsen af boliger i række-, kæde- og dobbelthuse. Tilbagegangen i påbegyndelsen af parcelhuse er på 3 pct. i forhold til det først offentliggjorte tal for andet kvartal 2009, hvilket er et markant mindre fald i forhold til tidligere.
Antallet af påbegyndte boliger i etageboligbyggeri faldt med 14 pct.
tøtte
Tysk kvalitets siden 1860!
Fra Typehus til Drømme Villa
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Tagdækkernes faldsikringssystem
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver
Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”
Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse
Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster