Flere konkurser men også flere iværksættere i juli måned
03-08-2010
I løbet af juli måtte 519 virksomheder dreje nøglen om på grund af konkurs, hvilket er en stigning på mere end 13 pct. sammenlignet med juli sidste år. Til gengæld har 1.676 nye virksomheder set dagens lys i juli – en stigning på knap syv pct. i forhold til året før.
Det viser en ny analyse fra kredit- og analysevirksomheden Experian.
En god og en dårlig nyhed. Nogenlunde sådan kan Experians månedlige analyse over antallet af konkurser og nyetableringer gøres op. For analysen viser nemlig både flere konkurser men samtidig også en gryende optimisme blandt landets iværksættere.
- Antallet af virksomheder, der går konkurs ligger fortsat på et rimelig højt niveau, hvis vi sammenligner med tallene for et par år siden. Til gengæld ser vi også en stigning i antallet af nye virksomheder, hvilket er tegn på en vis optimisme blandt iværksætterne, siger kommunikationsdirektør i Experian, Birgit Hjelm Pichat.
”fortsætter…”
Et kig udover regionerne viser, at Sjælland og Lolland-Falster er blandt de regioner, der har oplevet de største relative stigninger i antallet af konkurser i juli, mens Nordjylland og Midt- og Vestjylland har haft de største fald.
Trods en stigning i antallet af konkurser i dansk erhvervsliv, er der alligevel tegn på gryende optimisme i dansk erhvervsliv.
Således er 1.676 nye virksomheder blevet etableret i juli 2010, hvilket er en stigning på 6,9 pct. i forhold til juli 2009. De sidste tre måneder har vist en lidt stigende interesse for at etablere nye selskaber, idet antallet af nyetableringer ligger 9,8 pct. over den tilsvarende periode i 2009.
tøtte
Lad os gøre det sammen
Vinduer, døre, trapper og kviste
Nedbrydning og Miljøsanering
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Må en person, der har gennemgået asbestautorisationskursus nedtage sin egen boligs asbesttag? Ifølge beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) er svaret på det spørgsmål NEJ!
I modsætning til asbest må private boligejere fjerne eksempelvis PCB og blyholdig maling
I seneste udgave af Mester & Svend raser 3F over AFU-fonden og vil have et reelt kædeansvar indført. I avisen kan du også læse om, at EU må har dumpet en lang række af sikkerhedssko, og så kan du se flotte billeder af Fremtidens Spejderhytter
Danske forsyningsanlæg er i højrisiko for hybridangreb. Derfor offentliggør rådgiverkoncernen Sweco nu et notat med konkrete anbefalinger til, hvordan den kritiske infrastruktur kan sikres