Multimedieskatten koster millioner og skaber mistillid i virksomhederne
02-08-2010
Ikke alene er administrationen af multimedieskatten en dyr affære for virksomhederne. Kontrollen af medarbejdernes opkald skaber også mistillid.
Det viser en undersøgelse fra Dansk Byggeri.
Ifølge undersøgelsen betyder indførelsen af multimedieskatten årligt en administrativ meromkostning på knap 30 mio. kr. for bygge- og anlægsbranchen. Samtidig oplever flere virksomheder, at kontrollen af medarbejdernes brug af mobiltelefoner skaber mistillid og irritation.
- Foruden at afholde betydelige omkostninger til administration, skal vores medlemmer også til at diskutere rimeligheden i, at der er indført Multimedieskat med medarbejderne. Som arbejdsgiver vil man naturligvis gerne fastholde, at medarbejdere har de nødvendige værktøjer til rådighed for at kunne udføre arbejdsopgaverne fornuftigt - og her er mobiltelefon og bærbar pc ligeså nødvendigt som for eksempel hammer og murske.
På den anden side er medarbejderen parat til at lægge mobiltelefon og bærbar pc i skurvognen, for at undgå beskatning eller også kræves der kompensation for skattebetalingen i form af højere løn, siger Jørn Jensen, projektchef i Dansk Byggeri.
”fortsætter…”
Situationen tilspidses yderligere i forholdet mellem arbejdsgiver og medarbejder af, at det i forbindelse med administrationen af ordningen er arbejdsgiver, der skal konfrontere de ansatte i eventuelle tvivlsspørgsmål. Det skaber nemlig mistillid mellem parterne.
Det har man blandt oplevet i firmaet Skou Gruppen A/S.
Her har de godt 60 svende valgt, at de ikke vil multimediebeskattes og underskrevet en tro-og-love-erklæring. Det betyder en del kontrol og administration af de ansattes brug af mobiltelefoner.
- Det er dybest set, umuligt at kontrollere brugen af mobiltelefoner til bunds, i og med at de to sidste cifre er skjult på regningen. Ligesom at jeg ikke kan udelukke, at samtaler ført om aftenen og i weekenden er arbejdsrelaterede, da vi har vagtordning.
Derfor kan mine medarbejdere sagtens have en del velbegrundet aktivitet på deres mobiltelefoner uden for traditionel arbejdstid, fortæller Martin Skou, der er indehaver af virksomheden.
Han har oplevet en del frustrerede medarbejdere, når han har konfronteret dem med opkald foretaget om aftenen eller i weekenden.
- De bliver ærgerlige og kede af, at de mistænkeliggøres for at passe deres arbejde. Det har skabt mistillid og usikkerhed blandt de ansatte. Specielt når de forklarer, at det jo var mig, der bad dem om at tage vagten og løse den pågældende opgave en fredag aften og det for eksempel har indbefattet at ringe til en glarmester, siger Martin Skou.
I Dansk Byggeri er man som udgangspunkt tilhænger af muligheden for at underskrive en tro-og- love-erklæring på at mobilen kun anvendes i arbejdsmæssige sammenhænge, så en medarbejder dermed slipper for at betale multimedieskat, men bagsiden af ordningen er, at arbejdsgiveren, der forestår kontrollen af, om medarbejderen anvender mobiltelefonen privat.
- I praksis er det umuligt at kontrollere om der i ny og næ er et enkelt opkald af privat karakter. Ligesom at grænsefladen kan virke uforståelig - f.eks. hvis en medarbejder ringer til ægtefællen i forbindelse med at denne bliver forsinket på vej hjem fra arbejde. At skulle spørge ind til denne slags opkald er ikke befordrende for det gode samarbejde mellem medarbejder og arbejdsgiver, siger Jørn Jensen.
tøtte
Fra Typehus til Drømme Villa
Online leasing af varebiler med ét klik.
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Vinduer, døre, trapper og kviste
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Lad os gøre det sammen
Læs marts 2026 udgaven her
Tagdækkernes faldsikringssystem
Find den varebil, der passer bedst til kravene inden for dit erhverv.
Alt for mange unge må nøjes med kortvarige uddannelsesaftaler. Hos murerfaget står det ekstra slemt til med 2/3 af samtlige indgåede aftaler. 3F efterlyser mere "pisk og gulerod"
Beskæftigelsesministeren vil i efteråret forhandle med aktuelle aktører og partier om at lempe reglerne
Regeringen vil dog give kommunerne mulighed for at stille krav om, at nybyggeri er forberedt til etablering af solceller på egnede tagflader
Optimering af energi-, ventilations- og vandsystemer på hospitaler kan spille en afgørende rolle i arbejdet med at reducere klimaaftrykket uden at gå på kompromis med hverken driftssikkerhed eller patientsikkerhed