UgensErhverv.dk

Entreprenør-succes på eksportmarkedet

Mens hjemmemarkedet har været presset, har danske entreprenører haft mere held på eksportmarkederne

28-07-2010

De danske entreprenører har været hårdt ramt på hjemmemarkedet i 2009, til gengæld gik det lidt bedre på deres eksportmarkeder. Det viser en opgørelse, som Dansk Byggeri har lavet. Ifølge opgørelsen vinder markederne i Central- og Sydamerika frem, mens Europa gradvis mister betydning.

I 2009 omsatte medlemmerne af Dansk Byggeris Eksportsektion samlet for 13,1 mia. kr., hvilket er et fald på 2,1 mia. kr. kr. eller 13,7 pct. i forhold til 2008. Ser man kun på den udenlandske del af omsætningen, er faldet mindre, nemlig 9,9 pct. Således omsatte de danske entreprenører i 2009 for 5,5 mia. kr., hvilket er 608 mio. kr. mindre end i 2008.

At de danske entreprenører klarede sig forholdsvis bedre på de udenlandske markeder er dels udtryk for, at krisen kradsede ekstra hårdt i Danmark i forhold til resten af verden og dels, at entreprenørerne igennem en hel årrække har satset strategisk på udlandet.

Selvom Europa stadig er langt det vigtigste marked, er der i de senere år sket en intensivering af aktiviteterne i Central- og Sydamerika. Udtrykt i tal gik eksportandelen til Europa i den samlede omsætning tilbage fra 80,4 pct. i 2008 til 71,8 pct. i 2009, mens andelen for markederne i Central- og Sydamerika i samme periode steg fra 14,2 pct. til 20,7 pct.

”fortsætter…”



- Intensiveringen af aktiviteterne i Central- og Sydamerika skyldes, at der gennem længere tid er gjort en særlig indsats, som nu afspejler sig i aktivitetstallene, siger Ebbe Malte Iversen, der er adm. direktør i Per Aarsleff A/S og formand for Dansk Byggeris Eksportsektion.

Både Per Aarsleff A/S og E. Pihl & Søn A/S har gennem en årrække været engageret i lande som Jamaica, Panama, Nicaragua og Trinidad. Det største enkeltprojekt i området indhentet i 2009 er et projekt i Jamaica til en værdi af ca. 850 mio. kr., hvor E. Pihl & Søn A/S skal bygge nye kaj- og turistfaciliteter til gigantiske krydstogtskibe.

Det lykkedes virksomhederne at tegne nye kontrakter i udlandet for godt 6 mia. kr. i løbet af 2009, og det er med til at skabe optimisme. Med en stigning på 1,3 mia. kr. er det faktisk hele 27,6 pct. mere, end der blev tegnet for i 2008.
- Tendensen er, at omsætningen ender højere end værdien af de nye kontrakter, der er blevet tegnet i foregående år. Dermed er der forventning om, at omsætningen i udlandet i 2010 nærmer sig 7 mia. kr., siger Ebbe Malte Iversen

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Nykredit: Priser på ejerlejligheder vil falde i København næste år

Nykredit: Priser på ejerlejligheder vil falde i København næste år

Efter nogle år med store prisstigninger på ejerlejligheder i hovedstaden står priserne til at sætte sig i 2027. I de andre større byer vil et positivt momentum – set fra sælgernes side – derimod fortsætte

Ingen politisk logik i asbestregler

Ingen politisk logik i asbestregler

Må en person, der har gennemgået asbestautorisationskursus nedtage sin egen boligs asbesttag? Ifølge beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) er svaret på det spørgsmål NEJ!