UgensErhverv.dk

Ny tunnel i Hjørring midtby

Ny tunnel skal give nem adgang fra Hjørring midtby til Bispetorv Bycenter

26-07-2010

Fremover bliver det nemt for bilister og andre trafikanter at komme fra Hjørring midtby og over til det nye Bispetorv Bycenter.

I samarbejde med HP Byg A/S er Banedanmark nemlig i fuld gang med at grave ud til en ny tunnel, der i fremtiden gør det muligt at passere under jernbanen og dermed binde de to bydele sammen.

- I øjeblikket er vi i gang med at udgrave ramperne på hver side af tunnelen, så alt er klar til på tirsdag, hvor de store tunnelrør skal løftes på plads under jernbanen, fortæller Per Lønborg Pedersen, som er rådgivende ingeniør for Banedanmark.

Flere specialister fra Banedanmark vil være til stede, når de 75 betonelementer i de kommende dage skal placeres under skinnerne – og herefter tilsammen udgøre de to tunnelrør. Hvert tunnelrør har en bredde på ca. 6 meter og en længde på ca. 22 meter.

Arbejdet kræver meget præcision, og man er nød til at fjerne eksisterende skinner og hele sporkassen, som er bunden under skinnerne, før der kan udgraves en byggegrube til de store tunnelrør. Når rørene er placeret korrekt skal de sammenstøbes og fugtisoleres. Herefter skal sporkassen genopbygges med sand, grus og skærver. Til sidst skal skinnerne genetableres og justeres, så togene igen kan komme til at køre.

Arbejdet omfatter bl.a. også etablering af to nye hovedkloakledninger og en række afløbsledninger. Der arbejdes i døgndrift i de 76 timer, der er afsat til at udføre arbejdet i. Det gør man for at blive færdig hurtigst muligt, og dermed mindske generne for togpassagererne.

I perioden fra den 27.-30.juli vil der køre busser som erstatning for togene.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

3F parat til at stoppe korte uddannelsesaftaler

3F parat til at stoppe korte uddannelsesaftaler

Alt for mange unge må nøjes med kortvarige uddannelsesaftaler. Hos murerfaget står det ekstra slemt til med 2/3 af samtlige indgåede aftaler. 3F efterlyser mere "pisk og gulerod"

Ingen plan for privates fjernelse af asbesttage

Ingen plan for privates fjernelse af asbesttage

Beskæftigelsesministeren vil i efteråret forhandle med aktuelle aktører og partier om at lempe reglerne

Ingen krav om solceller på nybyggeri

Ingen krav om solceller på nybyggeri

Regeringen vil dog give kommunerne mulighed for at stille krav om, at nybyggeri er forberedt til etablering af solceller på egnede tagflader

Stort potentiale i at strømline hospitalers energiforbrug

Stort potentiale i at strømline hospitalers energiforbrug

Optimering af energi-, ventilations- og vandsystemer på hospitaler kan spille en afgørende rolle i arbejdet med at reducere klimaaftrykket uden at gå på kompromis med hverken driftssikkerhed eller patientsikkerhed