UgensErhverv.dk
Nye energikrav skal nærlæsesBR10 skærper kravene på energiområdet. Foto:Ulrik

Nye energikrav skal nærlæses

Dansk Byggeri opfordrer sine medlemmer til at nærlæse energibestemmelserne i det nye bygningsreglement (BR10)

01-07-2010

Det nye bygningsreglement, som netop er trådt i kraft, skærper som forventet kravene på energiområdet, og Dansk Byggeri anbefaler sine medlemmer, at nærlæse kapitel 7, når de skal sætte sig ind i de nye regler.

Som noget nyt stiller BR10 krav til, at man ved renoveringsarbejder bringer ejendommen op til en tidssvarende energimæssig standard. Det betyder for eksempel, at man ikke kan udskifte en tagkonstruktion uden samtidig at efterisolere op til kravene i BR10.

- De nye energikrav kan i visse tilfælde gøre det mere kompliceret at løse en renoveringsopgave. Hvor man tidligere erstattede en udtjent konstruktion med en magen til den gamle, skal bygningsejer og håndværker nu finde en løsning som tilfredsstiller energikravene og samtidig fungerer arkitektonisk.

Det kan betyde, at den private kunde skal acceptere at det kan blive nødvendigt at hente rådgiverhjælp enten fra arkitekt eller ingeniør, hvis der er særligt komplicerede forhold, siger afdelingschef i Dansk Byggeri Eva Kartholm.

”fortsætter…”



De ekstra udgifter som er forbundet med de nye krav om energisikring af ejendommene, forventes at kunne tjenes ind på sparede udgifter til f.eks. opvarmning. Det skyldes, at BR10 kun stiller krav om energimæssige forbedringer i de tilfælde, hvor en beregning viser, at forbedringen er rentabel.

Det er - i overgangsperioden frem til nytår - muligt at vælge, enten at anvende BR10 eller det gamle BR08 så længe det sker samlet, det vil sige, at man ikke kan plukke fra de to reglementer. Når vi passerer årsskiftet 2010/2011 er det alene BR10 der kan anvendes.

Ansøgning om byggetilladelse med baggrund i BR08 skal være den kommunale tekniske forvaltning i hænde seneste hverdag før den 31. december 2010.

Dansk Byggeri kommer rundt i hele landet med orienteringsmøder om det nye reglement. Alle medlemmer af Dansk Byggeri vil modtage en invitation direkte i deres mail-boks.

tøtte
Læs mere om BR10 her…


Se hele BR10 her…

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Ingen politisk logik i asbestregler

Ingen politisk logik i asbestregler

Må en person, der har gennemgået asbestautorisationskursus nedtage sin egen boligs asbesttag? Ifølge beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) er svaret på det spørgsmål NEJ!

Private må selv fjerne farlige stoffer – bortset fra asbest

Private må selv fjerne farlige stoffer – bortset fra asbest

I modsætning til asbest må private boligejere fjerne eksempelvis PCB og blyholdig maling

E-avis: Fremtidens Spejderhytter er et overvældende syn i Mester & Svend 5

E-avis: Fremtidens Spejderhytter er et overvældende syn i Mester & Svend 5

I seneste udgave af Mester & Svend raser 3F over AFU-fonden og vil have et reelt kædeansvar indført. I avisen kan du også læse om, at EU må har dumpet en lang række af sikkerhedssko, og så kan du se flotte billeder af Fremtidens Spejderhytter

De samme sikkerhedsbrister går igen på tværs af forsyningssektoren

De samme sikkerhedsbrister går igen på tværs af forsyningssektoren

Danske forsyningsanlæg er i højrisiko for hybridangreb. Derfor offentliggør rådgiverkoncernen Sweco nu et notat med konkrete anbefalinger til, hvordan den kritiske infrastruktur kan sikres