UgensErhverv.dk
VKR køber Loewen Windows- Vi vil øge omsætning uden for Europa, siger adm.

VKR køber Loewen Windows

VKR Holding køber vinduesvirksomhed i Nordamerika

01-07-2010

VKR Holding køber 100 pct. af aktierne i Loewen Windows. Virksomheden har et stærkt brand i USA og Canada og har specialiseret sig i ”custom made” vinduer og døre i træ og aluminium, primært til den eksklu-sive ende af det private boligbyggeri.

Hovedsæde og størstedelen af produktion er beliggende i Canada ved Steinbach, Manitoba. Sælger er 3. generation af Loewen-familien, der har ejet virksomheden siden etableringen i 1905.

- Købet er et led i vores strategi om at øge omsætningen uden for Europa, siger adm. direktør i VKR Holding, Leif Jensen.

- I slutningen af 2009 gik vi ind på det canadiske vinduesmarked ved købet af Gienow Windows & Doors i Vest Canada. Med købet af Loewen udvider vi denne platform og da Loewen har den største del af sin omsætning i USA, har vi også taget endnu et skridt ind på det nordamerikanske marked for facadevinduer, forklarer Leif Jensen.

”fortsætter…”

Clyde Loewen, som står i spidsen for familiens aktionærgruppe i Loewen, udtaler:

- Loewen familiens aktionærgruppe er igennem årene vokset og omfatter nu flere generationer med varierende behov og med for-skellig grad af medindflydelse i forretningen. Efter nøje overvejelse er familien kommet frem til en fælles beslutning om, at aktionærgruppernes behov og selve virksomheden er bedst tjent med, at Loewen får nye ejere.

Vi tror, at VKR Holding vil tilføre ressourcer, kompetencer og værdier, som kan sikre Loewens fremtidige fremgang på markedet, med respekt for Loewens stakeholdere, medarbejdere og lokalsamfund.

Leif Jensen lægger desuden vægt på, at opkøbet af virksomheden passer godt ind i VKR Holdings strategi:

- Vi ejer i forvejen en række virksomheder indenfor facadevinduer, og nu udvider vi disse aktiviteter i Canada og USA, hvor befolkningstilvæksten er større end i Europa, forklarer Leif Jensen.

Det canadiske og ameri-kanske marked har været ramt af et kraftigt fald de seneste tre år. Alligevel ser Leif Jensen gode muligheder i virksomheden

- Markederne er så småt er ved at stabilisere sig og vi ser et godt potentiale i Loewen, ikke mindst pga. at virksomheden har en stærk niche position til eksklusivt privat boligbyggeri og en omfattende produktudvikling. VKR Holding har stor erfaring med at eje virksomheder, der udvikler og producerer facade-vinduer, og der vil derfor være god mulighed for synergieffekter på tværs af Atlanterhavet, siger Leif Jensen.

tøtte


Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

  • ERS Rengøring

    ERS Rengøring

    Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring

  • Fyns Kran Udstyr

    Fyns Kran Udstyr

    Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.

  • Privatgrossisten

    Privatgrossisten

    Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-

  • CE Nielsen ApS

    CE Nielsen ApS

    Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring

  • DAFA

    DAFA

    Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse

  • BOXIT

    BOXIT

    Udlejning af containere til opbevaring og flytning

  • Vejletrappen

    Vejletrappen

    Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.

  • Nyt om Bæredygtighed 1-2026

    Nyt om Bæredygtighed 1-2026

    Magasin om bæredygtighed i byggebranchen

  • Boracol

    Boracol

    Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter

  • LCA.no

    LCA.no

    Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Strømpeforing forlænger levetiden på kloakker – uden at grave vejene op

Strømpeforing forlænger levetiden på kloakker – uden at grave vejene op

Flere kommuner vælger strømpeforing af vejbrønde og stikledninger, før ny asfalt lægges. Metoden forlænger levetiden på infrastrukturen og reducerer CO2, fremhæver entreprenørvirksomheden Nordkysten

Ny analysemetode kan afsløre, om kloakken er årsag til fugtproblemer

Ny analysemetode kan afsløre, om kloakken er årsag til fugtproblemer

Ny dansk metode gør det muligt med op til 90 procents sikkerhed at afgøre, om fugt i bygninger skyldes utætte kloakker, så unødige og dyre afvandingsløsninger kan undgås