I Bauhaus i Esbjerg stilles der krav til eleverne. Man venter gerne på den rette, og får derfor elever der vil branchen
17-06-2010
Mens andre virksomheder må ty til omfattende nedskæringer for at klare sig gennem krisen, går det anderledes godt for Bauhaus på Gl. Vardevej i Esbjerg. Alene i 2010 er der ansat fem nye medarbejdere, og også eleverne strømmer til. Byggevarehuset er nemlig en utrolig populær arbejdsplads, og det kan mærkes på omsætningen.
Med en betydelig vækst i omsætningen kan Bauhaus Esbjerg glæde sig over at fortsætte en positiv økonomisk kurve, ligesom byggevarehuset blev nummer ét blandt Bauhaus-kædens 15 butikker i Danmark i en intern kappestrid om omsætning og mersalg. Kombineret med fem nyansættelser de seneste seks måneder er humøret højt på Gl. Vardevej.
Høje krav
Forklaringen på den store succes hos Bauhaus Esbjerg skal ifølge souschef Michael Christiansen findes i byggevarehusets 45 ansatte. Dygtige medarbejdere er nemlig vejen frem, og derfor bliver der også stillet høje krav i hverdagen. Hos Bauhaus får man nemlig ikke lov til at hvile på laurbærrene, og det er noget især eleverne mærker til:
- Vi stiller høje krav til vores medarbejdere og kan også tillade os at være kritiske, når vi skal vælge nye kolleger. Det smitter af på vores forventninger til eleverne, som skal op i et vist niveau for at få foden indenfor hos os. Vi ansætter ikke nye elever for enhver pris, og det betyder for eksempel, at vi hellere vil undvære en elev end gå på kompromis med vores ønsker og krav, fortæller souschefen, der har ansvaret for at ansætte nye elever og medarbejdere.
Får ansvar
En af dem, som er sluppet gennem nåleøjet hos Bauhaus, er 23-årige Winnie Møller, der netop har overstået sin afsluttende eleveksamen med et 12-tal. Hun har nu været to år i byggevarehuset og har været glad for hun valgte netop byggevarebranchen.
- Kodeordet for min elevtid har været ’frihed under ansvar’, og jeg har virkelig lært meget hos Bauhaus. Her sker der altid noget nyt, og jeg kan godt lide at blive kastet ud i spændende projekter. Det har gjort, at jeg har fået lov til at vise, hvad jeg dur til, og det er bestemt noget, der også kom mig til gode under min eksamen, fortæller Winnie og fortsætter:
- Det helt særlige i Bauhaus frem for mange andre butikker er, at man som elev ikke kun står ét sted under hele elevtiden. I stedet er man i turnus rundt i alle afdelinger og får lov at prøve kræfter med mange forskellige områder. Sidste sommer havde jeg for eksempel ansvaret for hele vores havemøbelafdeling, og det gav virkelig blod på tanden selv at stå for det hele, siger hun.
Bauhaus i Esbjerg har 45 ansatte, hvoraf fire er elever.
-los
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Nedbrydning og Miljøsanering
Ford vans og pickupper – et erhvervskøretøj til ethvert job
Tagdækkernes faldsikringssystem
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Vinduer, døre, trapper og kviste
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Fra Typehus til Drømme Villa
I valgkampen og regeringsgrundlaget fyldte boligpolitik en hel masse – i regeringens nye arbejdsprogram fylder det bogstaveligt talt ingenting
Det begyndte med Dannevirke, men Harald Blåtand gav os ikke bare Jellingstenen, men også ringborge rundt om i landet. Trelleborg er den mest velbevarede og cementerede Danmark som et rige
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Efter at have haft samme ejerkreds i en årrække, slår EMR, Murer & Entreprenør og Entreprenørfirmaet Poul Pedersen pjalterne sammen. Fusionen ændrer ikke den måde, virksomhederne drives på i dag