UgensErhverv.dk

MT Højgaard overtager Carlo Lorenzen

Opkøbet er et led i en strategi om mere lokal tilstedeværelse.

15-06-2010

Et af Sjællands største byggefirmaer, Carlo Lorentzen A/S, er solgt til MT Højgaard. Carlo Lorentzen har hovedkontor i Hillerød og afdelinger i Roskilde og Sorø med godt 100 medarbejdere. Virksomheden har aktiviteter inden byggeri, bygningsdrift, el, vvs, ventilation og omsætter for tæt på 200 mio. kr.

Opkøbet er led i en strategi om lokal tilstedeværelse, forklarer koncerndirektør Jens Nyhus fra MT Højgaard:

– I København og Nordsjælland er vores navn mest forbundet med de helt store opgaver som Storebæltsbroen og de store kontorbyggerier. Men andre steder i landet udfører vi rigtig mange mindre opgaver, både inden for nybyggeri og renovering af for eksempel skoler og institutioner, og også mange opgaver for private. Med opkøbet af Carlo Lorentzen A/S forventer vi, at vi nu får samme synlighed i hele Sjællandsområdet.

MT Højgaard har 21 lokalkontorer rundt om i landet samt en håndfuld datterselskaber heriblandt entreprenørvirksomheden Enemærke & Petersen i Ringsted, der blev tilkøbt i 2000.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

  • P.Olesen A/S

    P.Olesen A/S

    Nedbrydning og Miljøsanering

  • ERS Rengøring

    ERS Rengøring

    Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring

  • Mul10 ProSafe

    Mul10 ProSafe

    Tagdækkernes faldsikringssystem

  • CE Nielsen ApS

    CE Nielsen ApS

    Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring

  • Privatgrossisten

    Privatgrossisten

    Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-

  • DAFA

    DAFA

    Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse

  • FlotteGulve.dk a/s

    FlotteGulve.dk a/s

    Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti

  • Vejletrappen

    Vejletrappen

    Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.

  • Scantruck

    Scantruck

    Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner

  • Spæncom

    Spæncom

    Betonelementløsninger – well-built for well-being!

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger