UgensErhverv.dk

Bussen stoppede 291 gange

I første kvartal af 2010 har Byggeriets Arbejdsmiljøbus besøgt 128 byggevirksomheder og 163 byggepladser

10-06-2010

Ingen af de 291 virksomheder og byggepladser havde tidligere haft besøg af bussen, der er en mobil konsulenttjeneste, som har til formål at vejlede og rådgive byggevirksomheder og deres ansatte om forebyggelse af arbejdsmiljøproblemer.

De nye byggepladser er i gennemsnit besøgt to gange i løbet af kvartalet. Desuden har der været 74 møder med organisationer, erhvervsskoler, arbejdsmiljørådgivere, leverandører mv. Hertil kommer så genbesøg på et stort antal byggepladser og nogle af de virksomheder, der har været besøgt tidligere.

Besøgene i byggevirksomhederne udgør således nu en langt større andel af det samlede antal besøg end tidligere. Det er helt i overensstemmelse med Byggeriets Arbejdsmiljøbus’ arbejdsplan for 2010, der netop sætter fokus på behovet for en større sammenhæng mellem besøgene på byggepladserne og i virksomhederne, så erfaringerne fra byggepladserne kan bruges som udgangspunkt for en drøftelse af virksomhedernes forebyggende indsats.




Særlig indsats overfor støj
I forbindelse med virksomhedsbesøgene i dette kvartal er konkrete arbejdsmiljøforhold og arbejdspladsvurdering de emner, der oftest er blevet drøftet. Herudover er det sikkerhedsarbejde og valg af sikkerhedsrepræsentanter, brugsanvisninger og datablade samt planlægning og kvalitetssikring, der er de næsthyppigst drøftede emner.

På byggepladserne har der i højere grad end tidligere været drøftet planlægning og samarbejde, støj og vibrationer og vinterforanstaltninger. Det er en følge af, at Byggeriets Arbejdsmiljøbus i vinterperioden har haft særlig opmærksomhed på vinterforanstaltninger, og at der her i foråret er en særlig indsats overfor støj.

-los

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Debat: At ignorere klare sikkerhedsbrud er menneskelig adfærd - ikke dovenskab

Det kan redde liv og lemmer at forholde sig kritisk til procedurer, som ser farlige ud. Især hvis begrundelsen for at følge dem er, at 'det har vi altid gjort'. Det mener Hamza Bicen, der er supervisor hos CRH Concrete

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 38/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger