Stort besparelsespotentiale for kommunerne ved at skabe mere konkurrence om opgaverne, mener Asfaltindustrien
09-06-2010
- Det er godt, at konkurrencen i Danmark generelt er i bedring, men det er tilsvarende skidt, at den kommunale villighed til at konkurrenceudsætte sine opgaver har tabt pusten, som det tydeligt fremgår af Konurrencredegørelsens , siger adm. idrektør i Asfaltindustrien, Anders Hundahl
- Den kommunale indikator for konkurrenceudsættelse er steget pænt i årene 2006, 2007 og 2008. Men så flader den næste helt ud i 2009.
I 2008 skabte Gribskov, Fanø, og Jammerbugt kommuner konkurrence om mere end 35 pct. af de kommunale driftsopgaver, og er dermed blandt de kommuner, der sender flest opgaver i udbud. Det er uforståeligt, at andre kommuner ikke følger trop og får gang i udliciteringen, siger Anders Hundahl.
- Udbudsrådet dokumenterer i en ny analyse, at der på den kommunale drift på transport og infrastrukturområdet anvendes 10 milliarder kroner årligt, hvoraf de 9,5 milliarder kan udbydes i konkurrence. Rådet fremhæver desuden en tværgående analyse, der indikerer, at der et besparelsespotentiale for kommunerne ved at skabe mere konkurrence, og at besparelsespotentialet ved konkurrence ikke sker på bekostning af kvaliteten i opgaveløsningen.
Desuden viser studiet, at andre gevinster såsom en højere medarbejdertilfredshed og højere medarbejderfleksibilitet er en effekt af konkurrencen, fremhæver Asfaltindustriens adm. direktør.
tøtte
Vinduer, døre, trapper og kviste
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Når toppen skal nåes
Læs september 2026 udgaven her
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Online leasing af varebiler med ét klik.
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Arkil etablerer en 750 meter lang spunsvæg omkring den stærkt forurenede fabriksgrund på Harboøre Tange for Region Midtjylland – en teknisk krævende opgave med skærpede krav til sikkerhed, planlægning og holdbarhed
Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner