UgensErhverv.dk
Renoveringspulje til lejere- Nu er det lejernes tur til at få renoveret og fo

Renoveringspulje til lejere

S og SF vil have ny renoveringspulje på 4 mia. kr. som målrettes landets almene boliger

08-06-2010

- En opgørelse viser, at den renoveringspulje som regeringen igangsatte sidste år, næsten udelukkende er gået til ejerboliger, på trods af at en stor del af befolkningen bor i lejebolig. Det vil Socialdemokraterne sammen med SF rette op på med en ny renoveringspulje på 4 milliarder kr. fra landsbyggefonden, der er målrettet landets almene lejeboliger.

Det siger Socialdemokraternes boligordfører, Thomas Jensen.

- Nu er det lejernes tur til at få renoveret og forbedret deres bolig. Det er selvfølgelig dejligt, at så mange mennesker med en ejerbolig har haft glæde af puljen, men lejerne skal ikke snydes i denne her sag, siger Thomas Jensen.

Han mener, at regeringens renoveringspulje havde alt for stramme krav til lejerne og at de derfor havde sværere ved at få penge fra puljen, der blev fordelt efter først til mølle princippet.

- Regeringen gjorde det bevidst vanskeligt for lejerne at søge. Det er de rigeste, der har fået del i den her pulje, og kun to procent af puljen er gået til landets lejere. Det er jo dybt godnat, og det er det vi nu vil råde bod på, siger Thomas Jensen.

Den nye renoveringspulje skal ifølge Thomas Jensen løbe over to år i 2010-11, og vil hurtigt sætte gang i beskæftigelsen, fordi der allerede ligger ansøgninger i Landsbyggefonden fra almene boligforeninger på over 8 milliarder kroner.

tøtte


Læs også: S og SF lyver om renoveringspulje...


Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 42/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 42/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Kriminelle har 8-sporet motorvej til at udnytte offentlige udbud i EU

Kriminelle har 8-sporet motorvej til at udnytte offentlige udbud i EU

3F og Det Europæiske Bygnings- og Træarbejderforbund efterlyser en stærkere indsats for at bekæmpe kriminalitet på det danske arbejdsmarked

Vigtigt at fastholde stærk kultur under vokseværk

Vigtigt at fastholde stærk kultur under vokseværk

- Vi konkurrerer med globale spillere, men vores styrke er, at vi udvikler løsninger tæt på markedet og tilpasser os lokale behov. Min opgave er at fastholde vores kultur, mens vi vokser, siger Dana Lims administrerende direktør, Lars Christensen

Tredje kvartal 2026 var byggeriets travleste i fire år

Tredje kvartal 2026 var byggeriets travleste i fire år

Nye tal fra Håndværkerindekset viser 18.976 bygge- og renoveringsopgaver i tredje kvartal. Det er 24 procent flere end året før – og det højeste antal i et tredje kvartal siden 2022. Fremgangen ses i næsten alle håndværksbrancher