UgensErhverv.dk

Gebyrfest på byggesagsbehandling

Dansk Byggeri opfordrer politikerne til at stoppe kommunernes gebyrfest på behandling af byggesager

08-06-2010

Landets 98 kommuner opkræver vidt forskellige gebyrer for at behandle identiske, ukomplicerede byggesager. En undersøgelse fra Dansk Byggeri viser, at den dyreste kommune er knap 90 gange så dyr som den billigste kommune til at godkende erhvervsbyggeri.

Dansk Byggeri kræver derfor loft over gebyrerne. Dansk Byggeri har i flere undersøgelser påvist, at kommunerne tilsyneladende bruger byggesagsgebyrerne som en skatteskrue og stiller sig tvivlende i forhold til, hvorvidt gebyrer altid fastsættes i overensstemmelse med det gældende regelsæt.

Et ganske almindeligt parcelhus kan således koste op til tyve gange mere at få godkendt i den ene kommune frem for i en anden, og prisen er i snit steget med 10 pct. på mindre end et år. Det sker vel at mærke på et tidspunkt, hvor efterspørgslen har været kraftigt faldende.

Erhvervsbyggerier er en historie for sig. Her viser Dansk Byggeris undersøgelse, at en identisk byggesag i Fredensborg Kommune koster 153.750 kr. i gebyr, på Frederiksberg 120.000 kr., mens Ishøj Kommune kun opkræver 3.500 kr. og Vallensbæk 4.500 kr. for nøjagtig samme byggesag.

”fortsætter…”


- Det her viser ekstreme udsving, og i flere kommuner er gebyret helt ude af proportioner. Man skal her huske på, at det er ukompliceret byggeri, siger adm. direktør Lars Storr-Hansen, Dansk Byggeri.

For parcelhuse ser det ikke meget bedre ud. Her opkræver Københavns Kommune 1.073 kr. og Holstebro 1.625 kr. i gebyr, mens Hørsholm opkræver 14.400 kr. og Fredensborg 24.300 kr. for identiske byggesager. Det er også værd at hæfte sig ved, at Gladsaxe Kommune er fem gange så dyr som nabokommunen Herlev.

- Det må undre borgere, politikere og virksomheder, at de dyre kommuner ikke lurer de billige kommuner kunsten af. Men der er tilsyneladende ringe vilje til at stoppe gebyrfesten. Derfor kan det hurtigt blive aktuelt, at man fra Christiansborgs side lukker gebyrfesten ude i kommunerne ved at sætte loft over gebyrerne, understreger Lars Storr-Hansen.

Dansk Byggeris gebyranalyse kommer samtidig med, at en principiel afgørelse om gebyrstørrelserne er på trapperne med betydning for alle kommuner og bygherrer. Den kommunale tilsynsmyndighed, Statsforvaltningen Hovedstaden, har nu bedt Erhvervs- og Byggestyrelsen om en vurdering af, hvorvidt Fredensborg Kommunes gebyrer for byggesagsbehandling ligger inden for lovens rammer.


- Afgørelsen kan få som konsekvens, at kommunerne for fremtiden bliver tvunget til en langt mere omfattende registrering og dokumentation for deres udgifter til byggesagsbehandling, slutter Lars Storr-Hansen med den tilføjelse, at et gebyrloft eller en decideret privatisering kan være at foretrække frem for en uproduktiv bureaukratisering af området.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Skyggetag med solceller kan slå mange fluer med et smæk

Folketingets Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg har modtaget en henvendelse fra en borger i Aarhus, der peger på, at ”skyggetag” kan løse en del af problemerne med at skabe basis for flere solceller på tagflader

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Bostik-boss: Forandring er blevet den nye normal

Diana Wellemberg blev i foråret udpeget som ny administrerende direktør for Bostiks nordiske forretning. Fokus er rettet mod vækst og stærkere samarbejde på tværs af Norden