UgensErhverv.dk

Stadig færre kommunale udbud

Kommunerne mister effektiviseringsgevinst i kølvandet på voldsom opbremsning i de kommunale udbud, mener DI

26-05-2010

Efter flere års fremdrift har kommunerne trådt på bremsen, når det gælder konkurrencen om de kommunale opgaver. Fra 2008 til 2009 sendte kommunerne kun 0,2 pct. flere opgaver i udbud hos private leverandører. Dermed går kommunerne glip af effektiviseringsgevinster på op til 1 mia. kr., vurderer DI.

- Vi er overraskede over, at kommunerne ikke har været i stand til at fortsætte den positive udvikling i konkurrencen om de offentlige opgaver. Vi havde tiltro til, at kommunerne vil nå målet om, at de inden udgangen af 2010 skal konkurrenceudsætte 26,5 pct. af deres opgaver. Men det bliver svært nu – med de seneste tal er de kun oppe på 25,0 pct., siger chefkonsulent Peter Bay Kirkegaard.

Han henviser til, at kommunerne fra 2007 til 2008 øgede konkurrenceudsættelsen med 1,1 procentpoint. Hvis kommunerne havde fastholdt denne udvikling, kunne de i 2009 have sendt opgaver for yderligere 3,6 mia. kr. i konkurrence – opgaver, som de skønnes at bruge op mod 4,5 mia. kr. på at løse.

tøtte

Læs hele artiklen i DI Business…


Brochurer

Wammen vasker hænder i den politiske håndvask

Wammen vasker hænder i den politiske håndvask

Boligsælgere risikerer uforskyldt millionregning årtier efter deres salg af bolig for noget, de IKKE er skyld i. Det vil justitsminister Nicolai Wammen ikke gøre noget ved

Ulovligt gør-det-selv kan få alvorlige konsekvenser

Ulovligt gør-det-selv kan få alvorlige konsekvenser

Ifølge en undersøgelse fra Gjensidige og TEKNIQ udfører mange danske boligejere projekter, de slet ikke må udføre

Danske soldater har arbejdet på grønlandsk infrastruktur

Danske soldater har arbejdet på grønlandsk infrastruktur

Arctic Endurance Hold 5 har blandt andet har udført opmålinger af fire store broer over vejtunnelrør og bortsprængt sten og klippestykker, der har været en torn i øjet på lokalsamfundet i årevis

Voldsom prisstigning på nyt badeværelse

Voldsom prisstigning på nyt badeværelse

Badeværelsesrenovering er den håndværkerydelse, der er steget mest i pris det seneste år. Samtidig er maler-, tømrer- og murerarbejde blevet markant dyrere