UgensErhverv.dk

Byer og mennesker

Ny bog fra Jan Gehl samler forskning om at udvikle humane byer

19-05-2010

I morgen, den 20. maj udgiver arkitekt og professor Jan Gehl sin nyeste bog "Byer for mennesker".

Bogen samler Gehls forskning om at udvikle humane byer, og den udgives parallelt i Washington og Beijing på engelsk og kinesisk med støtte fra Realdania.

"Byer for mennesker" er en brugsbog, der på 50 års forskningsbaggrund giver anvisninger til bybygning med mennesket som udgangspunktet. Bogen er forsynet med værktøjer, som Jan Gehl mener, burde være på enhver planlæggers, arkitekts og beslutningstagers rygrad. Ifølge ham har bybygningen siden 2. Verdenskrig forsyndet sig imod de mest elementære retningslinjer mht. at skabe gode og humane levesteder. Planlægning og arkitektur har i stedet prioriteret bilerne, stordrift, kortsynet rationalitet. Og det gør den desværre stadig.

Gehls indignation over udviklingen og byomdannelsernes katastrofale indgreb til fordel for bilerne, førte ham for år tilbage til de byrumsanalyser og teorier, der blev grundlaget for den mest solgte danske arkitekturbog, "Livet mellem husene" (1971), oversat til 18 sprog. Bogen er i dag grundbog på de fleste af verdens arkitektskoler, og Gehl er den internationalt mest kendte danske arkitekt, der både i teori og praksis kæmper for at humanisere byerne.

”fortsætter…”




Hvor "Livet mellem husene" overbevisende argumenterede for det gode liv i byen - i gåtempo - har Gehl i de forløbne næsten fyrre år systematisk arbejdet videre med temaet over alt i verden. Resultatet er stribevis af bøger og delstudier, der verificerer og udbygger betragtningerne i "Livet mellem husene", og en donation fra Realdania har gjort det muligt for Gehl at sammenfatte dette livslange arbejde i bogen "Byer for mennesker".

- Jan Gehl er i verdensklasse, siger Flemming Borreskov, adm. direktør i Realdania.
- "Byer for mennesker beskæftiger sig med det, som ligger Realdanias hjerte nær, nemlig at skabe livskvalitet for mennesker gennem det byggede miljø, understreger Flemming Borreskov.

En af konklusionerne i bogen er, at mennesker uanset kulturforskelle race og etnicitet på mange områder har samme behov. Nogle behov, som den moderne by har fortrængt eller undertrykt, og som hovedregel har resulteret i byer for alt andet end mennesker. Rem Kolhaas& Euralille og La Defense i Paris er eksempler på kvælende skalaforhold:
"Bygninger og byrum bliver stadig større, men de mennesker, der skal bruge dem, er nu som før - små," skriver Gehl.

I bogens otte kapitler forfølges fire underliggende temaer om at skabe "Levende, trygge, bæredygtige og sunde byer". Et budskab, der forekommer indlysende, men som alligevel tilsidesættes af konkurrerende hensyn mange steder i verden. Det gælder både i de vestlige lande. Men ikke mindst i Kina, Indien, Afrika og Latinamerika, hvor skaderne kan synes uoprettelige, hvis byerne udvikler sig vildtvoksende og uden menneskelige hensyn.

Et afsnit i bogen handler om byerne i denne del af verden, hvor 80 pct. af befolkningstilvæksten forventes at finde sted i de kommende år. Og derfor udgives bogen også på kinesisk.

”Byer for mennesker”
Forfatter: Jan Gehl
272 sider, gennemillustreret.
Vejledende pris indtil 15. august: 248; herefter 298 kr.
ISBN 978-87-92420-11-4
Udkommer på: BOGVÆRKET

tøtte

Brochurer

Kom med på indkapslingsjob på Harboøre Tange

Kom med på indkapslingsjob på Harboøre Tange

Arkil etablerer en 750 meter lang spunsvæg omkring den stærkt forurenede fabriksgrund på Harboøre Tange for Region Midtjylland – en teknisk krævende opgave med skærpede krav til sikkerhed, planlægning og holdbarhed

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner