UgensErhverv.dk

Parken ude af multihal-projekt

Bella Center-bestyrelse har droppet Parken som potentiel køber.

23-12-2004

Bella Center-bestyrelse har droppet Parken som potentiel køber.


Parken Sport & Entertainment A/S er ikke længere en del af de ambitiøse planer om en multihal ved Bella Centeret på Amager. En del af denne plan var at købe aktierne i centeret.
Men det bliver ikke til noget.

Centerets bestyrelse har meddelt, at den ønsker at fortsætte salgsprocessen med andre budgivere end Parken Sport & Entertainment.

Den vragede part, Parken Sport & Entertainment, oplyser, at meddelelsen er taget til efterretning, og at den ingen betydning får for selskabets forventninger til resultat eller strategi.
-ls.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Kasketforvirring i certificeringsordning

Kasketforvirring i certificeringsordning

Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Førerløse tog på Københavns S-bane

Førerløse tog på Københavns S-bane

Projektet indledes på strækningen København Syd – Hellerup, men hele det københavnske S-togsnet forventes førerløst i 2040